EYT’de Son Gelişme! 28 Şubat’ta Dikkat! Şartlar Netleşti! Kanun Teklifinden Yer Alan Detaylar…

EYT’de son gelişme! 28 Şubat’ta dikkat! Şartlar netleşti. Kanun teklifinde yer alan detaylar belli oldu.

EYT’de Son Gelişme! 28 Şubat’ta Dikkat! Şartlar Netleşti! Kanun Teklifinden Yer Alan Detaylar…

EYT ile ilgili kanun teklifi Meclis başkanlığında. Yaş sınırı ortadan kaldırılan çalışmada kademeli prim günü ile emekli olmak isteyenler için detaylar belli oldu.

EYT ile ilgili çalışmalar nihayetinde Meclis’e sunuldu. Yaş sınırı kaldırılan çalışmada prim gününde kademeli olarak emekli olmak için detaylar netleşti. 2 Şubat Perşembe günü TBBM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek tasarının ay sonunda yürürlüğe girmesi tahmin ediliyor. Şubat ayında yürürlüğe girecek çalışmada ilk maaşlar ise Mart ayında ödenmesi bekleniyor. EYT’de şartlar nelerdir? Merak edilen taslak hakkındaki detaylar…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenleme artık Meclis’te önümüzdeki günlerde ele alınacak olan çalışma Cumhurbaşkanı’nın masasına gelecek. Şubat ayının sonlarına doğru yasallaşması düşünülen teklifte son noktaya Cumhurbaşkanı koyacak. İlk maaş ödemeleri ise Mart ayından itibaren başlayacak. Milyonlar tarafından merak edilen kanun teklifinin detayları…

Eyt’de Kademeli Prim Uygulaması Gündemde

Yaş sınırı kaldırılan çalışmada 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan vatandaşların alacakları maaş 5 500 TL nin altında olmayacak. Prim günü ve sigortalılık süresi şartını karşılayanlar emekli aylığı alabilecek. Fakat SGK kademeli prim gününü devreye koydu. Kademeli prim gününde 5 bin olan sigorta prim günü 5 975 güne çıkarılacak. Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı’na tabi olanlar ise 7200 ile 9000 prim gününü doldurmaları gerekiyor.

28 Şubat Detayına Dikkat

EYT ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda 28 Şubat detayına dikkat çekiliyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, kimin ne zaman emekli olacağı, ne zaman başvuru yapılacağı konusunda açıklamalarda bulundu. “biz genelgenin içeriğini gördük, sürecimizi başlatacağız. Bu süreçte 28 Şubat tarihi gelmeden önce tüm çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Zira genel kurul ve Cumhurbaşkanı onayı 2 ile 3 gün içinde gerçekleşmesi gerekiyor. 10 günlük bir sürede genelgenin çıkması bekleniyor. Sonuç olarak 15 Şubat itibari ile bu çalışma netleşmiş olacak.” Diyerek görüşlerini bildirdi.