EYT Sonrası Çalışacaklara Yargıtay’dan Ters Köşe! Kıdem Hesabında O Tarih Esas Alınacak

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) olarak bilinen çalışmada kritik karar Yargıtay’dan geldi.

EYT Sonrası Çalışacaklara Yargıtay’dan Ters Köşe! Kıdem Hesabında O Tarih Esas Alınacak

SON DAKİKA: Yasa sonrası çalışmayı düşünen vatandaşlar için kritik karar çıktı. Yüksek mahkeme emeli olunan tarihi dikkate alarak kıdem tazminatının ödeneceği için ikinci dönem için ödemenin söz konusu olmadığını belirtti. Uzmanlar ise bu konuda emeklilik hakkının kazanılmasından dolayı kıdem tazminatının alınmasını ön plana sürdü.

Yaklaşık olarak 2 milyon 200 bin kişiyi tarafından merak edilen ve yakından takip edilen EYT düzenlemesi yakın zamanda TBMM’de gündeme gelerek yasallaşması an meselesi. Emekli olduktan sonra çalışmayı düşünen vatandaşlar için Yargıtay tarafından önemli bir karar çıktı.

Kamu kurumunda taşeron firma tarafından çalıştırılan işçi, emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam ederken, istifa kararını verdi. İstifa eden işçinin tazminat alamadığını öne sürerek İş Mahkemesi’ne gitti.

Davacı olan işçi, kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ile birlikte ulusal bayram ve genel tatil ücretlerini davalıdan tahsil edilmesini talep etti. Davalı olan şirket talep edilen alacaklardan sorumlu olmadıklarını ileri sürerek davanın reddedilmesini talep etti.

Mahkeme, vermiş olduğu karar ile kıdem tazminatında, işçinin istifa ettiği aydaki aldığı ücreti dikkate alarak hesaplamanın yapılmasına hükmetti. Karar taşeron şirket tarafından temyiz edilince, Yargıtay 9.Hukuk Dairesi devreye girdi.

Tazminatta Emeklilik Tarihi Dikkate Alındı

Yargıtay tarafından verilen kararda; davacının Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık aylığı adı altında aylık almasına rağmen, işverene bağlı olarak işlerinde çalışmasına devam ettiği, çalışmaya devam ederken istifa ederek işten ayrılması sonucu kıdem tazminatına hak kazanamayacağını ön plana sürdü. Alınan karar sonucu emeklilik tarihi dikkate alınarak bu süre içinde kıdem tazminatına hak kazanılması sonucuna varılmıştır. Her ne kadar davacının emeklilik tarihine kadar olan çalışma süresi dikkate alınarak kıdem tazminatına hükmetmesi yerin de karar olsa da, tazminata esas alınan ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı ortaya çıkmıştır. Davacı kişinin emeklilik tarihinden sonrası çalışmasında istifa etmesi sonucu kıdem tazminatının hesaplanması söz konusu değildir.