Emekli Olacak Olanlar İçin 5 Yıl Erken Emekli Olma Müjdesi

EYT düzenlemesiyle ilgili olarak, 2000 sonrası çalışanlar için emeklilik formülleri ve ademeli-kısmi emeklilik şartları üzerindeki çalışmalar gündemde yer alıyor.

Emekli Olacak Olanlar İçin 5 Yıl Erken Emekli Olma Müjdesi

Prim gün sayısını tamamlamak isteyen vatandaşlar ise borçlanma seçeneğini takip ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni emeklilik sistemiyle ilgili müjdeyi vererek, esnaf, çiftçi ve kadınlar için yapılan çalışmalara değindi. Emeklilik düzenlemesinin detayları merak konusu. Bağ-Kur prim gün sayılarına ilişkin durum ise şu şekilde: Normal emeklilik için kadınlarda 20 tam yıl (7200 gün), erkeklerde ise 25 tam yıl (9000 gün) prim gerekiyor. Kısmi emeklilik için ise kadınlarda 50 yaş ve 15 tam yıl (5400 gün) prim, erkeklerde ise 55 yaş ve 15 tam yıl (5400 gün) prim gerekiyor. Esnafın emeklilik için gerekli prim gün sayısı SSK'lı çalışanlarla eşitlenecek ve 7200 güne düşürülecek. Bu düzenlemeyle birlikte esnaflar, daha erken emekli olma imkanına sahip olacaklar. Ayrıca, ev kadınları için de emeklilik sisteminde reform yapılacak ve devlet, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini karşılayacak. Böylece ev kadınları da daha kolay bir şekilde emekli olabilecekler.

Kadınlardan 20 Yıl Erkeklerden 25 Yıl Çalışanlar Emekli Olabilir

Bağ-Kur kapsamında mevcut durumda emeklilik için kadınlar için 20 tam yıl (7200 gün), erkekler için ise 25 tam yıl (9000 gün) prim gerekiyor. Kısmi emeklilik için kadınlar 50 yaş ve 15 tam yıl (5400 gün) prim, erkekler ise 55 yaş ve 15 tam yıl (5400 gün) prim süresini tamamlamak zorundalar. Bağ-Kur'a bağlı küçük esnaf, önceki düzenlemeye göre 9000 gün prim ödeyerek emekli olabiliyordu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bağlı çalışanlar gibi 7200 gün prim ödeyerek emekli olma isteğiyle esnafların beklentisi bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte esnaflar için erken emeklilik yolu açılmış oldu ve yaklaşık 1 milyon esnaf, emeklilik hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilecek. Bu düzenlemeyle birlikte esnafların emeklilik için gerekli prim gün sayısı, SSK'lı çalışanlarla eşitlenecek ve 7200 güne düşürülecek. Böylece esnaflar, 5 yıl daha erken emekli olma fırsatı elde edecekler. Gelir ve aylık bağlanma süresinde eşitlik sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler