Bakanlık Son Dakika Duyurusu Yaptı! PTT Yardım Ödemelerini Sağlayacak!

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri halen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hesaplara yatırılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın açıklamasına göre, SED ödemesi kapsamında bu ay öğrencilere toplam 349 milyon 452 bin TL yardım yapıldı. E-Devlet üzerinden ödeme talepleri alınmaya devam etmektedir.

Bakanlık Son Dakika Duyurusu Yaptı! PTT Yardım Ödemelerini Sağlayacak!

Sosyal ve Ekonomik Destek programı kapsamında öğrencilere eğitim giderlerini karşılamak üzere 1.611 TL tutarında yardım verilmektedir. İhtiyaç sahibi bireyler yıl boyunca aylık ödemelerini almaya devam edecek. PTT aracılığıyla, e-Devlet üzerinden yapılan SED ödemeleri işleme alınmaktadır.

Öğrencilere Destek Ödemesi Yapılıyor

Maddi olarak zor durumda olan aileler 1.611 TL alıyor. İlkokul, ortaokul, lise veya üniversiteye kayıtlı çocukları olan veliler başvurabilir. Para yatırma işlemi başladı. Hesapların incelenmesi, ödemelerin yatırılıp yatırılmadığını belirlemeye olanak tanır.

650x344-ptt-kacta-aciliyor-kacta-kapaniyor-postane-kaca-kadar-acik-2021-guncel-ptt-calisma-saatleri-1627386735801.jpg

Destek Ödemeleri İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardım başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra sizi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ulaştıracak sayfaya ulaşmanız önemlidir. Ardından sosyal ve ekonomik destek hizmetleri için ön başvuru alanını seçin. Sağ üst köşede yer alan "yeni başvuru" formunun doldurulması ve kabul edilmesi gerekmektedir.

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal ve ekonomik destek almak için gerekenler aşağıda listelenmiştir. Bunlar:

  • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  • Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  • Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
  • Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.
  • Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.