Asgari ücretli ile memura destek ödemesi! Maaşlara ek 1000 TL verilecek, başvuru başladı

Memur ve asgari ücretliye destek ödemesi yapılacak. Maaşlara ek olarak 1 000 TL verilecek. Başvurular başladı.

Asgari ücretli ile memura destek ödemesi! Maaşlara ek 1000 TL verilecek, başvuru başladı

Milyonlarca memur ve asgari ücret ile çalışanlara doğalgaz ve ısınma yardımı yapılacak. 9 Kasım tarihi ile yürürlüğe giren doğalgaz ve ısınma yardımı birçok kişi tarafından merak ediliyor. İşverenler tarafından çalışanlara 1000 TL destek ödemesi yapacak.

Yapılacak olan yardımlar ile asgari ücret ile çalışanların maaşları 8 500 TL dan 9 500 TL ye çıkmış olacak. İşverenler ise sigorta primi veya vergi ödemesi olmadığından dolayı teşvik edilmiş olacak. Isınma yardımı ödemeleri ne zaman devreye girecek? Yapılacak olan yardımlar kaç ay boyunca sürecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan destek paketi resmi gazetede yayımlandı. Bu paket ile ihtiyaç sahibi ailelere ısınmanın yanı sıra elektrik yardımı da yapılacak. Asgari ücret ile çalışan kişilerde bu yardımdan faydalanabilecek. İşverenler tarafından verilecek bu yardımlar, sigorta kesintileri ve gelir vergisinden muaf tutulacak. Özel sektörde çalışan kişiler devlet tarafından verilen yardımlara hak kazanacak.

Isınma Yardımı Hesaplara Yatacak

9 Kasım tarihinde uygulamaya giren bu çalışma ile işverenler tarafından çalışanların maaşlarına ilave olarak 1 000 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeler işverenler tarafından gerçekleştirilecek. Yardım ödemesi gerçekleştiren işverenler sigorta primi ile vergi ödemesinden muaf tutulacak. Yapılan ödemenin 1000 TL lık kısmı vergi ve sigorta priminden muaf tutulacak. Tutarın üzerinde olan ödemeler için muaf söz konusu olmayacak.

Ödemeler Haziran Ayına Kadar Sürecek

Özel sektörde çalışanlar için başlatılan ısınma yardım ödemeleri Haziran ayına kadar devam edecek. İlk olarak banka çalışanlarına yapılan ısınma yardımları, sonraki aşamalarda genişletildi. Türkiye İş Bankası ilk adımı atarak kendi çalışanlarına ısınma yardımını vermeye başladı. Hemen ardından kamu bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank’ta açıklama yaparak çalışanlarına ısınma yardımı vereceğini bildirdi. İşverenler tarafından yapılacak ödemelerin Haziran ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler