Dönüşümde Yanlış ALGI !

20 Kasım 2014 Perşembe
"Dönüşüm" öncülerinden Esenler Belediyesi, Havaalanı mah. dönüşüm projesi içinde olan hak sahiplerine bu projeyle ilgili 22 Kasım Cumartesi günü EKM Kültür Merkezi'nde Seminer verecektir.

Haber Merkezi - Orhan Aydın 

Esenler Belediyesi Teknik Başkan Yard. Orhan Oğuz Türk, ESKON A.Ş. Yetkilileri tarafından EKM kültür Merkezi'nde hak sahiplerine m2 ve brüt hesaplamalar ile ilgili geniş bir bilgi sunacaktır.  

 
Esenler Belediyesi Teknik Başkan Yard. Orhan Oğuz Türk, "Kentsel dönüşüm projemiz son hızıyla devam etmektedir. Bu dönüşüm içinde yer alan hak sahipleri, algı problemi nedeni ile m2 hesaplamalarında problem yaşamıştır. Görüyoruz ki vatandaşlarımız bir konuyu yanlış anlamış, bu konu ile ilgili Cumartesi günü vereceğimiz seminer kendilerini geniş bir şekilde aydınlatacaktır." dedi. 
 
Türk, "Cumartesi günü Kültür Merkezi'nde yapacağımız sunum: Hak sahipleri için ortak kullanım alanları ve daire m2 planlamasını görsel bir şekilde vatandaşlarımıza anlatacağız. Hak sahiplerinin yanlış algıya düştüğü m2 ve brüt kullanım alanı ile ilgili kafalarında soru işareti bırakmayacağız. Kullanım ile alakalı kendilerine sunacağımız, burada yanlış anlaşılan Bakanlığın belirtmiş olduğu KDV'ye esas m2'lerin kafaları karıştırdığını düşünüyorum. Vatandaşımıza vereceğimiz daireler, yaptığımız sözleşme üzerinde yer alan m2'ler ile ilgili bir eksiklik olmayacaktır. Yapılara ilişkin Hak sahipleri için inşa edilen yapıların kalitelerinde farklılık yoktur ve eşittir. Bu yapıyı bir birden ayıran bir duvar söz konusu değildir. Finans tarafında sadece ekstra havuz bulunmaktadır. Havuzun işletme maliyeti yüksek olduğu için hak sahipleri tarafına düşünülmediği, fakat hak sahipleri tarafından %51 çoğunluk havuz yapımı konusuna olumlu bakarsa, projemiz tekrar gözden geçirilecektir." diyerek konuşmasını sonlandırdı. 
 
ESKON A.Ş Bilgiledirmesi: Soru cevap şeklinde
 
Havaalanı Mahallesinde dönüşümün gerekçeleri nelerdir?
 
Yapı Stoğunun Riskli Oluşu
 
İlçede var olan yapıların büyük çoğunluğunda olduğu gibi Havaalanı Mahallesi’ndeki binalarda, mühendislik hizmetleri uygulanmadan, derme çatma inşaat yapıldığı için büyük risk taşımakta olup yapıların hepsi ruhsatsız ve riskli idi. Alandaki yıkılan yapıların ortalama yaşı 22 olup, yapılan tespitlerde; kolon-kiriş bağlantılarınınyanlışlığı, etriyeler arası mesafenin uzaklığı, çimento kalitesinin standartlardan çok uzak oluşu, birinci katta olmayan kolonun ikinci katta başlaması, eriyen betonlar, kesilen kolonlar, eğrilen ve kayan temeller gibi çarpıcı eksik ve üretim hataları, buradaki yapı stoğunun vehametini ortaya koymuştur. Ortalama beş katlı bir binanın yıkımı 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmiştir.
 
 
Mülkiyet Problemi
 
Alandaki yapılarda yapılan incelemelerde, bölgenin%95’itarla vasfındaki parsellerden oluştuğu ve bu parsellerde hisseli olarak noter yoluyla veya şifahen (sözlü) satışın yani resmi olmayan satışların gerçekleştiği görülmüştür. Esenler Belediyesi olarak; söz konusu resmi olmayan satışlardan kaynaklanan mülkiyet problemlerinde hisse bölünmesi veya hak devri yaparak sorunlara çözüm üretilmiştir. Bunun yanında birçok vatandaşın tapusu olmasına karşın mevcutta toprağı (yeri) bulunmamaktaydı. Çünkü her hak sahibi kendi hissesi kadar veya kendi hissesinden büyük yapılar yaparak, tarla vasfındaki parselde boş alanlar bırakmamıştı. Önce gelen binasını yapar mantığıyla, plansız ve kuralsız yapılaşma oluşmuştu. Bu yapılaşmadan kaynaklanan mülkiyet problemlerini çözmek amacıyla 5.232 metrekare Esenler Belediyesi iştiraki ESKON A.Ş. ve 4.836 metrekare de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olmak üzere toplam 10.068 metrekare kamulaştırılarak alan mülkiyet açısından temiz hale getirilmiştir.
 
Sosyal Donatı Eksikliği
 
254 bina ve 1.227 bağımsız bölümde yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı 71.821 metrekarelik alanda otopark ile hiçbir yeşil ve donatı alanı bulunmamaktaydı. Yollar dışında insanların nefes alacağı bir metrekare alan mevcut değildi. Kentsel dönüşüm ile birlikte bölgede yüzde 30 yapılaşma, yüzde 70 yeşil alan ve sosyal donatı alanları üretildi. Böylece mahalle, nitelikli bir yaşamın tüm koşullarına kavuşmuş olacak.
 
Havaalanı Mahallesinde Kentsel Dönüşüm çalışmaları nasıl başladı ve neler yapıldı?
 
Havaalanı mahallesi kentsel dönüşüm alanı, bakanlar kurulu kararıyla, riskli alan ilan edildi. Mahallemizde İletişim ve görüşme ofisi kuruldu. 1500 adet hak sahibiyle, yüz yüze görüşülerek, yerinde tespitler ve değerlemeler yapılarak, kendileriyle sözleşmeler imzalandı.
 
Hak sahipleri ile sözleşmeler yapıldıktan sonra alan nasıl inşaat yapılmaya müsait duruma getirildi?
 
Proje alanı ile ilgili 1/5000 ve 1/1000’ lik planlar hazırlandı ve bakanlığımızın onaylaması, askı süreci, itirazlar ve planlarımız kabul edildi. Binalar boşaltıldı, hak sahipleri başka yerlere taşındı. Proje alanında ikamet eden 300 kiracıya bir defaya mahsus 1000 TL taşınma yardımı yapılmıştır. 1219 bağımsız kira yardımı yapıldı. Hak. Proje alanı trapez çitlerle çevrilerek, koruma altına alındı. 1219 bağımsız bölümün elektrik, doğalgaz ve suları kesilmesiyle, alanda yer alan İGDAŞ, BEDAŞ, Telekom ve İSKİ’ ye ait hatlar deplase edilerek kentsel dönüşüm alanı tamamen emniyetli hale getirilerek binaların yıkımı gerçekleştirildi.
 
Yapılacak Olan Binaların Projeleri nasıl ortaya çıktı?
 
Kentsel Tasarım Projesi, Bakanlığımızın Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünce, Kasım 2013 ayında onaylanmasından sonra, Tarla vasfında olan 71.821 m2 proje alanı, imar uygulaması yapılarak, cami alanı 2.564 m2 ye, okul alanı 8.025 m2 ye yükseltilerek ayrı tapu yapıldı. Proje alanımız 56.841 m2 imarlı tek parsel haline dönüştürülerek imar durumu alındı. Kentsel Tasarım projesine göre uygulama projeleri çizildi ve yapım ruhsatı Esenler Belediyesi tarafından Emlak Konut GYO’ ya verildi.
 
İnşaat çalışmaları nasıl başladı, yapım firmaları nasıl belirlendi ve şuan çalışmalar ne aşamada?
 
28.02.2014 tarihinde projenin inşaatının yapılması için Emlak Konut GYO ile Esenler Belediyesi ve ESKON A.Ş. arasında protokol yapılarak yapım işi EKGYO’ na devir edilmiştir. Devir işleminden kısa bir süre zaman zarfında da Emlak Konut GYO yapım işleri için üç ayrı ihaleye çıkarak projenin inşaatını üstlenecek firmaları belirlemiştir. Bu firmalar; 1. Etap 1.Kısım Siyahkalem Müh. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. 1. Etap 2. Kısım Güryapı İnş. Taah. Tur. San. Ve Dış Tic. A.Ş. 2. Etap Özyazıcı İnş. Elk. Mak. Müş. Ve Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’ dir. Belirlenen firmalar Temmuz 2014 tarihinde alanda inşaat çalışmalarına başlamış olup, inşaat çalışmaları iş güvenliği açısından azami dikkat gösterilerek hızla devam etmektedir.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın ve Esenler Belediyesi’nin projeye ekonomik katkısı nedir?
 
Bakanlığımız ve belediyemiz, hak sahipleri kira ödemeleri, kamulaştırmalar, İGDAŞ, BEDAŞ, İSKİ, Telekom hatlarının deplase edilmeleri ve Zemin Etüdü yapılması için yaklaşık 50.000.000 TL ödeme yapılmıştır.
 
Hak sahipleri taahhüt edilen dairelerini alabilecekler mi?
 
Evet alabilecekler. Yapılan sözleşmelerde brüt m2 olarak anlaştığımız daireleri hak sahiplerine teslim edeceğiz. Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde nitelikli bir yaşamın tüm ayrıntıları özenle düşünüldü
 
 

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.