Yeni Başkan İffet Polat

16 Mart 2015 Pazartesi
AK Parti'de İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi Pazar günü yapıldı. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı kongre renkli görüntülere sahne oldu.

Haber Merkezi - Rüstem Tırın

AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin'in Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmesinin ardından, boşalan koltuğunu İffet Polat devraldı. AK Parti'li kadınların yoğun ilgisinin olduğu kongreye AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katıldı. 

Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye Başbakan ve eşinin yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem ile Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı. 

Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, doğum esnasındaki ölümlere ilişkin istatistiki bilgiler vererek, "Bir istatistik var ki gerçekten yüz akımızdır. 2002'de doğum esnasında, doğum yapan yüz bin kadından 48'ini kaybediyorduk. Şimdi bu oran sadece 15'e düştü. Dünyada, doğum esnasındaki kadın ölümlerinde en büyük başarıyı sağlayan, düşürme bağlamında, Türkiye Cumhuriyeti oldu. Annesini ve eşinin annesini de doğum esnasında kaybetmiş bir kardeşiniz olarak, bu rakam bizim için onur verici bir rakamdır. İnşallah Hakkari'den Edirne'ye, Artvin'den Muğla'ya kadar, doğum esnasında kadınlarımızın hayatlarını kaybetmemesi, bu istatistiğin yüzde sıfırlara kadar düşmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Kadınların iş gücüne katılımının, 2004'te yüzde 23,3 olduğuna işaret eden Davutoğlu, bu rakamın şimdi yüzde 30,8'e çıktığını, istihdamın ise yüzde 20'den yüzde 28'e yükseldiğini dile getirdi. 

Çalışan kadınlar için, "Annelik mi yapacağız, yoksa mesleğimize mi devam edeceğiz" şeklinde bir ikilem olduğunun altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:  

"Annelik, insanoğlunun en şerefli misyon görevini üstlenen makamıdır. Annelik, o mübarek makam, hepimiz için saygının ve ihtiramın en yücesinin gösterilmesi gereken bir makamdır. Eminim hiçbir kadınımız anne olmak sebebiyle duyduğu mutluluğu, başka bir yerde duymaz ama biz bir açıdan kadınlarımızın aile görevlerini yerine getirmesi için şartları kolaylaştırırken, diğer taraftan da aynı annelerin, toplumda bütün çocuklara annelik yapabilmesi için öğretmen olması, kadın doğumda yeni doğumlara öncülük etmesi ve şifa dağıtmak için doktor olması, kadın hukuku zedelendiğinde, onların hukukunu savunabilmek için avukat, hakim ve savcı olması, milletin hukuku gerektirdiğinde milletvekili ve bakan olması, kadınlarımızın en önemli hakkıdır ve bu hak kadınlarımıza verilmelidir." 

"Kadınlarımızın o aydınlık yüzlerine güveniyoruz"

Başbakan Davutoğlu, 19 Ocak'ta açıklanan Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Paketi'ne göre, annelik izni sonrasında ilk çocuk için 2, ikinci çocuk için 4, üçüncü çocuk için 6, engelli çocuk için ise 12 ay yarı zamanlı çalışma hakkı tanıdıklarını söyleyerek, "Annelik görevini ilahi bir nimet olarak üstlenmiş çalışan bir kadınımız, 12 aylık annelik izni sonrasında, eğer isterse evinde oturmaya ve sadece yarı zamanlı, 8 saat mesai yerine 4 saat mesai yapıp aynı maaşı almaya hak kazanacak" dedi. 

Muhalefet partilerine, bu konuda destek vermeleri çağrısında bulunan Ahmet Davutoğlu, "Böylece kadınlarımız, 'acaba anne mi olsam', mesleğe mi devam etsem' diye bir ikileme girmeyecekler. Eğer anneler, bu izinlerden sonra çocuklarının eğitim dönemine kadar evde kalmak isterlerse onlara da kısmi zamanlı olarak çalışma hakkı veriyoruz. Yani işini kaybetmeden, çocuklarının eğitim yaşlarına kadar evde çocuklarıyla ilgilenebilecekler" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Davutoğlu, ilerleyen günlerde genel kurulda konuşulacak kanunla ilgili "Kim olursa olsun, hangi toplum kesiminden veya gelir grubundan gelirse gelsin, her çocuk sahibi olan kadınımıza ilk altını devletimiz, hükümetimiz verecek. İlk çocuğa çeyrek, ikinci çocuğa yarım, üçüncü çocuğa tam altın veriyoruz. Her bir çocuk için artan bir şekilde destekleyeceğiz. Biz kadınlarımıza, kadınlarımızın o aydınlık yüzlerine güveniyoruz. O engin gönüllerine güveniyoruz" diye konuştu. 

Kadınların mesleki formasyonlarını devam ettirebilmesi için her türlü tedbiri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini vurgulayan Davutoğlu, "Kadınlarımız hem kadınlık onurunun gereği olarak, istedikleri mesleği icra edecekler. Hem de şefkatlerinin gereği olarak annelik görevini ifa edecekler. Biz bunların arasında zıtlık görmüyoruz. İsteyen kadın, istediği yolu tercih edebilir. Hepsine saygılıyız. Hiçbir kadını, aldığı karar, yaptığı tercih dolayısıyla tahkir etmek, ona karşı tavır almak bizim ahlaki ilkelerimize aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

"İstanbul'un bu güzelliklerine sahip çıkacağız" 

Başbakan Davutoğlu, "kadın" denince akla estetik, güzellik, maddi ve manevi derinlik geldiğini ifade ederek, "Şehrin estetiği mimaridir, insanın estetiği ahlaktır. Hayatın, varoluşun estetiği kadındır. Kadınlarımıza en güzel çevreyi sağlamak bizim görevimizdir" değerlendirmesini yaptı. 

Partili kadınlara seslenen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul'un mirasına, güzelliğine sahip çıkmak sizin asli görevinizdir. 1994'te Cumhurbaşkanımız, belediye başkanı olmadan önce İstanbul'da hiçbir şey yoktu ama en önemlisi de estetik yoktu. Çöp tepeleri, kirli hava kokuları vardı, nefes alamazdık. İstanbul gibi insanlığa Rabbimizin nimeti olan bir şehirde, temiz hava, temiz sokak, temiz şehir, ağaç ve yeşil yoktu. Son 20 yıl içinde İstanbul öylesine değişti ki şu anda dünyanın en temiz şehirlerinden birisi. Bütün tarihi eserleri restore edildi. Çöp diye bir dert kalmadı. En iyi arıtma tesislerine sahip. Şu anda İstanbul, dünyada en çok ziyaret edilen 5. şehir, Avrupa'da en çok ziyaret edilen 3. şehir. İstanbul'un bu güzelliklerine sahip çıkacağız."

Davutoğlu, İstanbul'un, Allah'ın ve tarihin emaneti olduğunu, onu koruyup güzelleştireceklerini kaydederek, "Bizim iktidarımız döneminde, 16 milyon fidan dikildi. Gezi provokatörlerinin o tahriklerine kapılanlara sesleniyorum. İstanbul'un her yerini yemyeşil yapmaya kararlıyız. İstanbul'un çevresini kirleten ne varsa, buna binalar ve diğer uygulamalar da dahil olmak üzere, tedbir almaya talibiz ve tedbir almaya kararlıyız. İstanbul'u koruyacağız" diye konuştu.

"Bunların hepsi İstanbul'a olan aşkımızın, sevdamızın eseridir"

Başbakan Davutoğlu, kentteki trafik kirliliğini yok etmek için büyük projelere imza attıklarının altını çizerek,  "Marmaray tamamlandı, geçen sene açıldı. Şimdi Avrasya tünelinin yarısı tamamlandı. İnşallah yakında o da tamamlanacak ve hizmete açılacak. Üçüncü köprüyü 29 Ekim'de açıyoruz" dedi. 

İstanbul için açıklanan 3 katlı tünel projesine de değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:  

"İnsanlık tüneli gördü, iki katlısını da gördü ama 3 katlı tüneli, insanlık ilk defa İstanbul'da görecek. Dünyada ilk defa 3 katlı tüneli inşa ediyoruz. En alt katta arabalar, Avrupa'dan Asya'ya geçecek. Orta katta metro, üst katta ise arabalar Asya'dan Avrupa'ya geçecek. Bu trafik ve bu işleyiş ile 6,5 milyon hemşehrimizi taşıyacağız. Öylesine devrim mahiyetinde bir adım ki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü'yle bir ring oluşturacak. Boğaziçi Köprüsü'nün altından metro gidecek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altından orta hattan arabalar ve otoyol bağlantısı sağlanacak. İki köprünün tam ortasından." 

Davutoğlu, 3 katlı tünel projesi ile İncirli'den Söğütlüçeşme'ye gidişin 40 dakikaya kadar ineceğini belirterek, "16 kilometrelik Hasdal Kavşağı'ndan Ümraniye Çamlık Kavşağı'na gidiş, 14 dakika olacak. Kartal-Taksim 20 dakikaya inecek. Bunların hepsi İstanbul'a olan aşkımızın, sevdamızın eseridir" diye konuştu. 

"Eski Türkiye"nin kadın onurunun zedelendiği bir Türkiye olduğunu, "Yeni Türkiye"nin ise kadın onurunun ayağa kalktığı bir Türkiye olduğuna işaret eden Başbakan Davutoğlu, tüm kadınları, ülkenin istiklali, istikbali ve onuru için ve kadınların hak ve hukukları için 7 Haziran'da sandığa gitmeye davet etti. 

 

İffet Bolat'ın tek aday olarak girdiği kongrede yönetimi ise şu şekilde ;

İFFET POLAT KİMDİR?

1968 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimimi Eyüp İmam-Hatip Lisesi’nde yaptı.1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 2002 yılında AK Parti İstanbul Kadın Kollarının kurulmasında görev aldı. 1994 yılından itibaren bilişim sektöründe çalıştı. Halen bilişim sektörünün lider kuruluşlarından birinde pazarlama ve ürün gruplarından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Sokak çocuklarına yönelik yardım ve destek faaliyetlerinde bulunan bir derneğin de kurucu üyesi olan Polat evli ve iki kız çocuk annesidir.

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.