Taran, "15 Bin Oyumuz Geçersiz"

24 Haziran 2015 Çarşamba
Oy pusulasında bağımsız adayların siyasi partilerin altında yer almasından dolayı seçmenin kafasının karıştığını ifade eden AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, 18 bin oyun geçersiz sayıldığını

Şu aralar Ramazan etkinlikleri dolayısıyla oldukça yoğun günler geçiren AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, seçimleri birinci habere değerlendirdi. Taran, Yüksek Seçim Kurulu'nun hatasından dolayı AK Parti'nin Esenler'de yüzde 5'in üzerinde oy kaybının olduğunu ileri sürdü. 

Taran, önceki seçimde olduğu gibi AK Parti'nin Esenler'de İstanbul ortalamasının 15 puan üzerinde oy aldığını söyledi. 7 Haziran öncesi teşkilat olarak bütün seçmene ulaştıklarını ifade eden Taran, Türkiye genelindeki oy kaybına paralel olarak Esenler'de de bir düşüşün görüldüğünü ifade etti.

Oy oranının düşmesinde en önemli etkeni 18 bin geçersiz oya bağlayan Taran, bunun da Yüksek Seçim Kurulu'ndan kaynaklandığını savundu. Geçersiz oylardan Yüksek Seçim Kurulu'nu sorumlu tutan Taran, şunları söyledi ;

"Yüksek Seçim Kurulu'nun bağımsız adayları siyasi partilerin altına alması bir hataydı. Bu hata bizim 15 bin oyumuza mal oldu. Esenler'de  geçersiz sayılan 18 bin oyun 14-15 bini AK Parti'ye ait. Bu da yaklaşık olarak yüzde 5'in üzerinde bir oya tekabül ediyor. Bununla birlikte yine yüzde 60 alırdık. Şunu ifade edeyim, Esenler İstanbul'da ikinci, Avrupa Yakasında yine birinci olmuş ve Esenler'de en yakın rakibine yüzde 40 puan fark atmıştır." 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.