CHP'de Cemaat Açılımı da Tutmadı

10 Şubat 2015 Salı
ORC araştırma firmasının yaptığı ankete göre, CHP'ye bir daha oy vermeyecek veya kararsız olan CHP seçmeninin ilk nedeni CHP ile cemaat arasındaki 'seviyeli ilişki'.

Haber Merkezi - Rüstem Tırın

ORC araştırma firmasının "CHP seçmeninin tercih ve beklentileri" kapsamında yaptığı ankette, 7 Haziran'daki seçimde bir daha CHP'ye oy vermeyecek veya kararsız olanların gerekçelerinin başında CHP'nin yaptığı "Sağ açılımı ve cemaat yakınlaşması" geliyor. Ankette, " CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarılı buluyormusunuz?" sorusuna ise CHP'li seçmenin yüzde 71,6'sı 'Hayır' cevabını verdi. 

CEZAEVİNDE ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Samanyolu yayın grubu genel müdürü Hidayet Karaca'yı ziyaret ettiler. Yapılan 'Sağ açılımı' konusunda kuşkuları olan CHP seçmeninin, ziyaretten sonra kaygıları daha da artacak gibi gözüküyor.

BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE GÖRMÜŞTÜK

CHP'nin Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 2008 yılında çarşaflı kadınlara rozet takmıştı ve o dönemde 'çarşaf açılımı' olarak lanse edilmişti. CHP'nin tabanından tepki alan yönetim ise kararından vazgeçmemişti. 2009 yılında Bağcılar'da Kılıçdaroğlu'nun seçim otobüsüne binmek isteyen yaşlı bir kadın, CHP'liler tarafından "AK Partili provokatör" denilerek sokak ortasında dövülmüştü. "CHP'nin çarşaf konusundaki samimiyetini test ediyordum." diyen kadının daha sonrasında CHP üyesi olduğu, partili yetkililer tarafından itiraf edilmişti. 2010 yılında ise CHP Mersin Kadın Kolları, çarşaf yırtıp, çiğnemişlerdi. Daha sonra, Deniz Baykal'ın bizzat rozetini taktığı CHP'nin ilk çarşaflı üyeleri " CHP bizi kandırdı." diyerek rozetlerini iade etmişlerdi. 

CHP TABANI PARTİYE İNANMIYOR

CHP'li seçmene sorulan "Size göre CHP 7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde 1'nci parti olabilir mi?" sorusuna katılımcıların verdiği yanıt CHP'de kriz yaratacak oranda. Katılımcıların yüzde 92,4'ü 'Hayır' yanıtı verirken, 'Evet' diyenlerin oranı yalnızca yüzde 3.5 oldu. 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.