İllerin Milletvekili Sayıları

06 Şubat 2015 Cuma
YSK, illerin yeni milletvekili sayılarını belirledi. İstanbul 3, Ankara ise 1 milletvekili daha fazla çıkaracak.

Haber Merkezi - Rüstem Tırın

Seçim Takviminin açıklanmasının ardından, illerin çıkaracağı milletvekili rakamları da belli oldu. Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Türkiye İstatik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS)'ne göre göç alan ve göç veren illerde çıkacak milletvekili sayısı değişti. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yapılan tespit sonucunda çıkaracağı milletvekili sayısı 18'e kadar olan iller bir, 19 ila 35 arası olanlar iki, 36 ve yukarısı olanlar ise üç bölgeye ayrılacak. Buna göre, İstanbul üç, Ankara ve İzmir ise iki bölgeden oluşacak. 

Ayrıca, 2011 yılı seçimlerinde 85 milletvekili çıkaran İstanbul aldığı göç sebebiyle milletvekili sayısını 88'e çıkardı, Ankara ise 31 olan milletvekili sayısını 32'ye çıkardı. 

11 Haziran 2011'deki genel seçimde 5'er milletvekili çıkaran Elazığ ve Kütahya'nın milletvekili sayısı 4'e, son seçimde 10 milletvekili çıkaran Manisa'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 9'a, 4 milletvekili çıkaran Muş'un 3'e, 6 milletvekili çıkaran Ordu'nun çıkaracağı milletvekili sayısı 5'e düştü.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.