CHP'ye Şok

22 Ocak 2015 Perşembe
7 Haziran'da yapılacak seçimler öncesi anketler açıklanmaya başladı. ORC araştırma firmasının yaptığı ankete göre, CHP'li seçmen partilerinin seçimlerde birinci çıkacağına inanmıyor.

Haber Merkezi - Rüstem Tırın

CHP'de iki aydır çözülemeyen Şişli krizi, Kılıçdaroğlu'na yapılan ayakkabılı saldırı, CHP Esenler ilçe teşkilatında Başkan ve CHP'li Belediye Meclis Üyeleri arasında yaşanan krizin ardından, bir şok da seçmeninden geldi. 

ORC araştırma firmasının 30 büyükşehirde, 2011 seçimlerinde CHP'ye oy vermiş 2 bin kişiyle yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankette CHP'li seçmene ilk olarak 'Size göre 7 Haziran'da yapılacak seçimde sandıktan birinci çıkacak parti hangisidir?' sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 87 gibi büyük bir çoğunluğu AK Parti yanıtını verirken, sadece yüzde 2,4'lük kesim CHP'nin seçimden birinci parti olarak çıkacağını düşünüyor.

Sarıgül Ayrılırsa..

Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olup kaybeden ve Şişli Belediyesi'ni de elinden kaptıran Mustafa Sarıgül'ün ise TDH çatısı altında aday olacağı konuşuluyor. Ankette 'Sarıgül, ihraç edilirse siyasete devam edeceği partiye oy verir misiniz?' sorusuna yanıt veren CHP'li seçmenin yüzde 60'ı oy vermeyeceği yönünde görüş bildirdi. 

Bu Pazar Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?

Yapılan diğer bir kapsamlı ankette ise vatandaşlara "Bu pazar seçim olsa kime oy verirdiniz?" sorusu yöneltildi. Sonuçlara göre Ak Parti %48,6 ile en çok oyu alan parti olacak. CHP'nin oyu %23,3,MHP'nin oyu %13,5 çıkıyor. 2015 seçimlerine parti olarak girme kararı alan HDP'nin oyu ise %8,2. Bu durumda HDP yüzde 10 barajını aşamıyor.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.