Daha da İsveç e gitmem

12 Mart 2010 Cuma
Başbakan Erdoğan soykırımı tanıyan İsveç e gezisini iptal etti
İsveç Parlamentosu nun sözde Ermeni soyrımınını tanımasına tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, bu oldu bittilere, art niyetli girişimlere, sorumsuz kabullere pabuç bırakmayacak, boyun eğmeyecek kadar güçlü bir ülkedir. Son derece insansız ve iz ansız bu karar, Türkiye-İsveç ilişkilerine gölge düşürdüğü gibi, normalleşmesi için gayret sarf ettiğimiz Türiye-Ermenistan ilişkilerini de olumsuz etkileyecektir" dedi.

Namet in Kocaeli nin Çayırova ilçesinde kurduğu et işleme tesislerini hizmete açan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, İsveç Parlamentosu nun sözde Ermeni soykırımını tanımasına tepki göstererek, "Dün İsveç Parlamentosu nda alınan 1915 olaylarına ilişkin karar, son derece olumlu seyreden Türkiye-İsveç ilişkilerine maalesef gölge düşürmüştür. Bundan 95 yıl önce olmuş, mahiyeti, nedenleri, sonuçları, hatta mağdurları bile tam olarak aydınlığa kavuşmamıştır. Tarihçilerin konusu olması gereken bu meselenin adeta bir tehdit gibi çeşitli ülkelerde Türkiye nin karşısına çıkarılmasını son derece insafsız ve izansız bir girişim olarak görüyorum" dedi.

Türkiye nin oldu bittilere ve ayak oyunlarına prim vermeyeceğinin altını çizen Erdoğan, "Parlamentolar toplanacak, işi gücü bırakacak, el kaldıracak, el indirecek ve 95 yıl öncesinin olayları hakkında hüküm verecek. Bu yaklaşım, bilimden, mantıktan, aklı selimden uzak bir yaklaşımdır. Bu kararlar, altını çizerek ifade ediyorum, normalleştirmek için gayret sarfettiğimizi Türkiye-Ermenistan ilişkilerini de olumsuz etkileyecek kararlardır. Türkiye bu oldu bittilere, bu art niyetli girişimlere ve sorumsuz kabullere pabuç bırakmayacak, boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Tarihi tarihçilere bırakmayanlara, arşiv belgelerinden kaçıp, ayak oyunlarıyla Türkiye yi rencide etmeye çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Önümüzreki salı ve perşembe günleri İsveç ziyaretimi iptal ettim. Türkiye ye yönelik bu tür art niyetli yaklaşımlar karşısında kararlılığımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu ve benzeri gelişmeler bizim kutlu yürüyüşümüzü, bizim azmimizi, kararlılığımızı asla etkileyemez. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye büyüyecek, barış için, adalet için, demokrasi ve İnsan hakları için tavrını asla bırakmayacaktır" diye konuştu.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.