Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız?

28 Ekim 2014 Salı
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi'nde "Sağlıklı Yaşam" adı altında bir konferans verdi.

Haber Merkezi - Orhan Aydın

Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansa, Esenler Kaymakamı Yükse Ünal, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağlıklı yaşam insanın kendi elindedir

Esenlerli vatandaşlar için sağlık konusunda bilgiler veren Saraçoğlu,  "Sağlıklı yaşam insanın kendi elindedir." diyerek, sözlerine şöyle devam etti: " Haram lokma yemeyin, haram lokma: nimeti illete çevirir." dedi, konuşmasına "haram para" ve "helal olmayan" yiyecekler ile başlayan Saraçoğlu, "Hiç bir bebek sağlıklı olarak dünyaya gelmez. Anne veya babada ne tür bir hastalık varsa çocuğu bundan etkilenir, fakat bundan zarar görmesi, çocuğa problem yaşatacağı anlamına gelmez. Bunun için sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor." dedi.

Teknoloji insanın kendine çevirdiği silahtır

Konuşmasına devam eden Saraçoğlu, "Teknoloji, insanın kendine çevirdiği bir silahtır." diyerek, günümüzde gördüğümüz yapıların, biz insanlar için gittikçe zararlı bir hal aldığı konusuna vurgu yaptı. Yapıların İstanbul yoğunluğunun, yaşadığımız şehir stresinin vatandaşlara anlatan Saraçoğlu, beslenme konusu bu yüzden biz vatandaşlar için çok daha önemli bir hal almaktadır.'' dedi.

%80 çöp gıda tüketiyoruz

Eskiden Osmanlı'nın hamamları vardı, artık kalmadı diyen Saraçoğlu, "Millet, sauna gibi, fin hamamı gibi sunileşmiş yapılar kullanmaktadır." açıklamasında bulundu. Bu yaşadığımız suni yaşam bizi bir dönem sonra aslımıza döndürecek ve milletimiz anadoluya dönecek diyen Saraçoğlu, "%80 olarak çöp gıda tükettiğimizi söylemek istiyorum. Anadolu bizler için bir kurtuluştur. Temiz havası, doğal yiyecekleri ile sağlık bir yaşam sürmemizin temel yeridir." diyerek konuşmasını bitirdi. 

Konuşma sonrasında vatandaşların soruları yanıtlayan Saraçoğlu, Esenlerli vatandaşları yaşamış oldukları hastalıklar için önerilerde bulundu. 

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.