Hijyen Eğitimi Almayanlar Çalışamayacak

01 Temmuz 2014 Salı
Esenler İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan duyuruya göre hijyen eğitimi almamış gıda işletmecileri ve çalışanlarına yasal işlem uygulanacak.

 Haber Merkezi - Yasin Yıldırım

Gıda üretimi ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayrisıhhi işyerinde çalışanların yaptırmak zorunda oldukları portör muayeneleri hususu, Resmi Gazete’ de yayımlanan 663 sayılı Sağlık Bakanlığı'nın ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun hükmünde Kararnameler değiştirildi.

 

Hijyen eğitimi yürürlüğe girdi

Söz konusu değişiklik maddeleriyle, belirli zamanlarda yapılması gereken portör muayeneleri ve tetkikleri yapılmayıp bunun yerine, 126’ncı maddedeki değişiklikle hijyen eğitimleri alınmasına, 127’nci maddedeki değişiklikle ise hijyen eğitimlerine ilişkin hususların Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın müştereken çıkaracağı bir yönetmelikle düzenlenmesine hükmedildi. Bu çerçevede hazırlanan Hijyen eğitimi Yönetmeliği 05.07.2013 tarih ve 28698 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Milli Eğitim gerekli eğitimi verecek

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında verilecek eğitimler; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün il/ilçelerde bulunan halk eğitim merkezleri mesleki eğitim merkezleri, turizm eğitim merkezleri ve olgunlaşma enstitüleri tarafından verileceği ifade edildi. Yönetmelik kapsamında eğitim alması gereken işyerlerinde çalışanların, bizzat çalışıyorlarsa ise işyeri sahipleri bulundukları il veya ilçedeki bahsi geçen eğitim kurumlarına müracaat etmeleri gerektiği söylendi.

 

5 Temmuz son gün

5996 Sayılı Kanun kapsamında tanımlanan gıda işletmelerinin sahipleri ve işletenleri, 05 Temmuz 2014 tarihine kadar çalışanlarının; yönetmelikte belirtilen eğitimleri almaları zorunlu kılındı. Esenler İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü, 05 Temmuz 2014 tarihinden sonra yapacağı resmi kontrollerde Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince ‘’Kurs bitirme Belgesi aranacak, söz konusu belgeye sahip olamayanları çalıştırdığı tespit edilen gıda işletmecileri hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282’inci maddesine göre işlem yapılacak.

Yapılan değişikliklere göre Esenler'de faaliyet göstermekte olan, gıda işletmecilerinin herhangi bir yasal işlemle karşılaşmaması için 05 Temmuz 2014 tarihine kadar Hijyen eğitimlerini almış, çalışanlarına aldırmış olmaları gerekmektedir.

 

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.