Esenlerli Öğrencilerin Kalbi Taranacak

06 Ekim 2014 Pazartesi
Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat kurtaran taramalar" projesi kapsamında 2015'te Esenler'deki tüm öğrencilere kalp taraması yapılacak.

Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla geçen yıl başlatılan "Hayat Kurtaran Taramalar" etkinliği, bu yıl Marmara Bölgesi'nde doktor, hemşire ve sağlık personelinden oluşan 42 kişilik ekiple gerçekleştirilecek. Minik öğrencilerin kalp taramaları yapılacak. Geçen yıl taranan 207 binden fazla öğrenciden 618'inin kalbinde çeşitli hastalıklar tespit edilmiş, 17 öğrenci ameliyata alınmıştı. 

Hedef 1 milyon öğrenci

Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, kalp sağlığı için erken tanının önemine dikkat çekerek "Hedefimiz 2016 sonuna kadar 1 milyon öğrenci ve bin 83 okulda kalp taraması yapmak. 14 pediatrik kardiyolog, 18 hemşire ve diğer personellerle birlikte toplam 42 kişilik bir ekiple haftanın 5 günü online kalp taraması aralıksız olarak devam ediyor. Çekilen EKG'ler online veri aktarımı ile İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan ana bilgisayara (MUSE veri bankası) aktarılarak, pediatrik kardiyologlar tarafından değerlendirilmektedir" diye konuştu. Anne babaların, çocuklarını ilkokula ve liseye başlamadan önce mutlaka kalp muayenesinden geçirtmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bakır, "Anne babalar çocuğunun kalbinin sorunlu olduğunu fark edemeyebilir. Bazı kalp hastalıkları özellikle ritim problemleri, kapak ve kalp kası rahatsızlıkları sinsi olarak ilerleyebilir ve senelerce farkedilmeyebilir" dedi. Prof. Dr. Bakır, proje kapsamında Küçükçekmece, Esenyurt, Güngören, Bakırköy ilçelerinde ve Edirne Merkez, Havsa, Lalapaşa Süloğlu, Uzunköprü ilçelerinde EKG çekimlerinin tamamlandığını, 2015'te Başakşehir, Esenler, Beylikdüzü, Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece, 2016'daysa Bahçelievler, Bağcılar ve Avcılar ilçelerindeki okulların tarama programına eklendiğini ifade etti. 

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.