ASTIM HASTALIĞINI NE TETİKLER?

16 Nisan 2015 Perşembe
Sağlık Buluşmaları programında Sağlık Eğitim Uzmanı Filiz Seyidiler, "Astımla Hayatı Kaliteli Yaşamak" konulu seminer verdi.

Haber Merkezi

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi işbirliğinde düzenlenen Sağlık Buluşmaları programı kapsamında bu hafta astım hastalığı konusu işlendi.  Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen programda Sağlık Eğitim Uzmanı Filiz Seyidiler, "Astımla Hayatı Kaliteli Yaşamak" hakkında bilgiler verdi.

HASTALIĞI TETİKLEYİCİLER

Türkiye'de 4 milyon kişinin astım hastası olduğunu belirten Seyidiler, astım hastalığının şiddetini arttıran etmenleri söyledi. Günlük kullanılan makyaj malzemelerinin de hastalığı tetikleyebileceğini kaydeden Seyidiler, "Hayvan tüyleri, tozlar, makyaj malzemeleri, aşırı soğuk hava, parfüm, sigara dumanı ve duygusal stres astımı tetikliyor" dedi.

EVİNİZİ HAVALANDIRIN

Çocuklarda astım hastalığının çok tehlikeli bir hastalığa dönüşebileceğini ifade eden Seyidiler, anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. Evdeki koltuklarda gözle görülemeyecek kadar küçük ev tozu akarlarının yaşadığına dikkat çeken Seyidiler, "Ev tozu akarları; yatak, yorgan, yastık ve halı gibi yerlerde yaşarlar. Ev tozu akarları hem astımı, hem de ev içi alerjenleri harekete geçirebilir. Bu yüzden evi her gün havalandırmak çok önemli. Evde oluşabilecek rutubeti önlemeliyiz. Güçlü süpürgeler ile sık sık evi süpürmemiz gerekiyor" diye konuştu.  Seyidiler programın sonunda dinleyicilerden gelen soruları da cevapladı. 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.