5 Yıldızlı Hastaneler Geliyor!

12 Şubat 2015 Perşembe
Sağlık Bakanlığı, otellerde olduğu gibi hastanelere de yıldız sistemi kurmayı planlıyor.

Haber Merkezi

Uygulanacak akreditasyon ve kalite sistemiyle hastaneler sınıflandırılacak. Hastalar, internetten yıldızına bakarak hastaneyi, doktoru ve hemşireyi seçebilecek. Sistemin ayrıntılarını anlatan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı bünyesinde 6 yeni enstitü yer alacak. Bunlardan biri de İstanbul’da kuracağımız Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü. Haziran ayına kadar açılacak ve bağımsız bir denetim şirketi gibi çalışacak. Sağlık merkezlerinin kaliteli sağlık hizmeti vermesiyle ilgili standartları oluşturacak” dedi. 

AKREDİTASYON ANAYASASI

Türkiye’de bazı hastanelerin ABD’den akreditasyon belgesi almak için para ödediğini belirten Gümüş, Türkiye’de hastanın hastaneye girişinden evine gidene kadarki süreci kapsayacak bir kalite akreditasyon anayasası oluşturulacağını söyledi. Gümüş, “Belli aralıklarla denetim yapılacak. Ameliyatlar doğru mu gerçekleştiriliyor, komplikasyonlar neler? Bunlar tek tek denetlenecek. Zaman içinde hastane, kalite akreditasyon belgesini alacak. Doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli de bu belgeyi almak zorunda olacak” diye konuştu.

5 YILDIZLI HASTANE

Denetim ekiplerinin hastanelere puan vereceğini kaydeden Gümüş, “Denetimciler hastanede muayene sırasına girecek. Randevu saatine uyuluyor mu, ona bakacak. Kurallar ve yaptırımlar belli olacak, duruma göre hastane uyarılacak. Çalışanın döner sermayesi de bundan etkilenecek. Başarılı hekimlere yükselme şansı tanıyacağız” ifadesini kullandı. Kamu hastanelerini sınıflandıracaklarını ve bu hastanelere derece atlamaları için olanak sunulacağını anlatan Gümüş, “Hastanelere 5 yıldız, 4 yıldız gibi kriterler getirilebilecek. Hasta, internetten bakarak yıldızına göre hastaneyi, doktoru ve hemşireyi seçebilecek. Dünyada hastaneler böyle” dedi.

KANSERLE SAVAŞ TEK MERKEZDEN KOORDİNE EDİLECEK

Şubat ayı sonunda açılacak Kanser Enstitüsü’ne de değinen Prof. Gümüş, şu bilgileri verdi: “Türkiye’deki kanserle ilgili tüm birimleri koordine edecek. Kanser çalışmaları planlanacak, araştırmalar birleştirilecek ve daha büyük çalışmalara imza atılacak. Mesela yeni bir ilaç bulunduysa ya da tedavi yöntemi geliştirildiyse, bu enstitü o ilacı piyasaya sürecek.”

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.