MHP ve BDP tabanından sert çıkış!

24 Temmuz 2010 Cumartesi
Referanduma sayılı günler kala ret cephesinin iki partisi MHP ve BDP zorda. İki partiyle ilgili son gelen anketler tabanlarından büyük bir tepki geldiğini gösteriyor. İşte onlardan ikisi!
Referanduma sayılı günler kala ret cephesinin iki partisi MHP ve BDP zorda. İki partiyle ilgili son gelen anketler tabanlarından büyük bir tepki geldiği ve bu tepkinin her geçen gün daha da arttığı yönünde.

Andy-ar ve Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi nin anketlerine göre, bu iki partinin tabanları hala neden hayır diyeceklerinin bir türlü anlayamıyorlar. MHP liler yıllar yılı Mamak Cezaevi ndeki işkenceler, BDP liler de Diyarbakır Cezaevi ndeki işkence söylemleriyle büyürken şimdi bu işkencecileri bırakın cezalandırmayı, aklar gibi referandumda ilgili maddelere hayır cevabının verilecek olmasına şaşıyorlar.

İşte son durum!

Andy-ar?ın anketi sonuçlarından en çarpıcı olanı muhalefet partilerine oy veren seçmenlerin önemli bir kısmının referandumda ?evet? demesi. Muhalefet seçmenlerinden ?evet? oyu vereceklerin oyu şu şekilde dağılıyor:
CHP (11.2),
MHP (23.6),
BDP (46.8).

Ankette kararsızlar dağıtılmadan önce referandumdaki evet-hayır sonuçları ise:
Evet (yüzde 50.7),
Hayır (yüzde 33.1),
Kararsızlar (yüzde 6.9),
Sandığa Gitmeyeceğim (yüzde 9.3) şeklinde.

BDP tabanı partilerine kızgın!

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi anketi de andy-ar la benzer sonuçlar taşıyor. Diyarbakır da yapılan ve 677 denekle gerçekleştirilen ankete katılanların büyük kısmı BDP tabanından. Katılımcılardan yüzde 64 ü BDP, yüzde 31 i ise AK Parti seçmeni. Bu ankette evet lerin oranı yüzde 39.8. Hayır diyenleri ise yüzde 38.1. Tercihi evet olanların yüzde 68.24 ü buna neden olarak demokratikleşmeye katkı yı gösteriyor. 

Yüzde 50 yi bulur

Analizler ve gelişmeler, 12 Eylül deki referanduma kadar BDP deki seçmenlerin Evet diyenlerin oranının yüzde 50 yi bulacağını gösteriyor.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.