Hayır cephesi paramparça!

28 Ağustos 2010 Cumartesi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu nun terör örgütü elebaşı ile görüşme iddiaları ve genel afla ilgili yaptığı açıklamalar, CHP ve Hayır cı cepheyi karıştırdı.
Terör örgütü elebaşı Öcalan ile görüşme iddialarına ilişkin Devlet bu tür temaslar yapabilir diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun sözleri sadece CHP yi değil, Hayır cı cepheyi de karıştırdı.

Kılıçdaroğlu nun açıklamaları önce parti içinde tepki doğurdu. PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşme iddialarına ilişkin Devlet bu tür temaslar yapabilir diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekili Anadol ters düştü. Anadol, Bunlar safsatadır. Bu ihtiyaç nereden çıkıyor? Ne gerekiyor ki Abdullah Öcalan ile görüşülüyor? diye sordu. Anadol, Kılıçdaroğlu nun Tunceli de dile getirdiği genel affa ise karşı olduğunu söyledi.

Anadol un genel başkanının sözlerine verdiği bu sert karşılıklar partideki kırılmaları da bir kez daha su üstüne çıkardı. Kemal Kılıçdaroğlu na, daha önce başörtüsü konusunda yaptığı açıklamaya ilişkin MYK dan Bu açıklama genel başkanın kişisel görüşüdür, partiyi bağlamaz denilerek geri ardım attıran CHP de, bu kez de Kılıçdaroğlu nun genel af ve PKK lideri Öcalan ile görüşmeye ilişkin açıklamalarına örtülü itiraz gelmiş oldu. Ve bu itirazın önümüzdeki günlerde daha da artacağı bildiriliyor. Zira Kılıçdaroğlu nun bu söylemi ile Evet çi oylarda artış yaşanırken, Hayır verecek olan MHP ve CHP li bazı seçmenler Af gelecek ya da gelmesin korkusuyla oylarını Evet e çevirebilecek.

BAHÇELİ DEN KILIÇDAROĞLU NA ÇOK SERT TEPKİ!

Bilindiği gibi MHP Genel Başkanı Bahçeli nin, Kılıçdaroğlu nun bu açıklamalarına tepkisi çok sert olmuştu. Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nun yaptığı açıklamaları çok sert bir dille eleştirmişti. CHP lideri Bahçeli, isim vermeden genel af ve seçim barajıyla ilgili açıklamaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu?na sert çıkmış, Hayır kampanyasını yürüten siyasi kurumlar dikkatli olmalı. Milletin hassasiyetine özen göstermeli. PKK talebiyle açılım paketinin uyum sağladığı bir ortamda genel aftan bahsetmek gaflettir. Barajın aşağı çekilmesi ikinci gaflettir. Sözüm birilerinedir. Herkes de bu manada haddini bilmelidir demişti.

BİR SERT TEPKİ DE TÜRKER DEN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun genel af sözü, Hayır cı cephedeki MHP nin ardından DSP yi de kızdırdı. DSP Genel Başkanı Masum Türker, bu açıklamayı talihsizlik ve zaafiyet olarak değerlendirdi. Türker, referandum sürecinde genel aftan bahsetmenin büyük hata olduğunu vurguladı. Bu kadar şehit verilen bir dönemde genel aftan bahsedilemeyeceğini kaydeden Türker, "Terörü sona erdirmek için genel affı gündeme getirmek hatadır. Afla terörü durduramazsınız. Bunun ne yeri ve ne zamanıdır. Gündeme gelmesi bile zaafiyet anlamına gelir. Talihsiz bir açıklamadır. Bu istek "hayır" oylarının da azalmasına neden olacaktır.

Geçmişte partimiz bir af çıkarmıştır ve bu af partimize yapışmıştır. Bir af çıkarmanın Meclis te nasıl geliştiğini çok iyi biliyoruz. Referanduma gidilen bir süreçte biz af çıkaracağız taahhüdünde bulunursak bu kadar şehidin bu kadar gazinin ve yakınlarının farklı düşünmesine neden oluruz. Kaldı ki terörün devam ettiği bir süreçte terörü sona erdirmek için affı gündeme getirmek zafiyettir. Yarın öbür gün herkes terörist olur kendi işi için af talep eder" dedi.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.