2014 AJANDASI BELLİ OLDU

02 Ocak 2014 Perşembe
Derin operasyon gölgesinde 2014'e kilitlenen hükümetin ajandası bu yıl da yoğun.

 HABER MERKEZİ

  Hükümet, seçimlerin yanı sıra komşularla ilişkiler, Kıbrıs sorunu, AB, çözüm süreci, çılgın projeler ve demokratik açılım çalışmalarına hız verecek.

  Geçen yılı tarihi gelişmelerle geride bırakan hükümet, 2014'e odaklandı. Yolsuzluk iddiasıylabaşlatılan "derin operasyon"la ilgili gelişmeleringölgesinde yerel seçim çalışmalarını sürdüren AKParti iktidarının yeni yıl ajandası da oldukça dolu. Akşam'dan Hakkı Kurban'ın haberine göre;  çifteseçimin yanı sıra çözüm sürecini de kesintiye uğratmamak için çalışan hükümet, "sessiz devrim" adımlarını bu yıl da sürdürecek. Demokratikleşmepaketine hız verecek... İşte hükümetin 2014ajandasında öne çıkan 13 gündem başlığı:

 

YEREL SEÇİMLER KİLİT OLACAK

  Yerel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesi 'kilit' önemde gören AK Parti, belediye sayısını 50'nin, oy oranını da yüzde 50'nin üzerine çıkarmayı hedefliyor. 81 il adayınıaçıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilçe ve belde adaylarıyla ilgili çalışmanıngelecek hafta netleştirilmesi için kurmaylarına talimat verdi. Bu arada seçim barajıyla ilgili üçbaşlıktan oluşan öneri için adım atılacak.

GÖZLER ÇILGIN PROJELERDE

  Kanal İstanbul Projesi'nin fiiliyata geçmesi beklenirken, Akkuyu'da nükleer santral içintemelin atılması bekleniyor. Ankara'da Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu hatlarının da aralarında olduğu metrolar hizmete girecek.

MECLİS BAŞKANLIĞI'NA ANAYASA TEKLİFİ

  AK PARTİ Anayasayı değiştirme çoğunluğu olmamasına karşın, bugüne kadar Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu öneriler çerçevesinde teklifini metin haline getirip, Meclis Başkanlığı'na sunacak. İçtüzükte değişiklik için de harekete geçilecek.

SEÇİM TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK

  Ajandanın en kritik başlıklarından biri de Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Özellikle AK Partitabanı, Erdoğan'ın Köşk adaylığı için beklenti içerisine girdi. Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığıseçimi konusunda vereceği karar ne olursa olsun siyasette taşları yerinden oynatacak.

TARİHİ DAVALARDA SÜREÇ

  28 Şubat'tan Ergenekon'a, KCK'dan 12 Eylül'e kadar tarihi davalarda yaşanan süreçler hükümet tarafından da yakından izleniyor. Tutuklu milletvekilleri konusunda da yasal adım atılabileceği belirtiliyor.

OPERASYON MERCEKTE

  OPERASYONUN  siyasi, ekonomik ve uluslararası boyutu izleniyor. Adli Kolluk Yönetmeliği ve HSYK'nın yapısı konusunda adımlar atılacak.

DERSHANELERDE DÖNÜŞÜM ZAMANI

  Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler konusundaki taslak üzerinde çalışmalarını son aşamasına getirdi. 2015'e kadar planlanan dershane dönüşümünde yasal düzenlemelerle ilgili adımların bu yıl atılması öngörülüyor. İlk Bakanlar Kurulu'nun gündemindeki konulardan biri dershaneler olacak.

ALEVİ VE ROMAN AÇILIMI

  Hükümetin, Sessiz Devrim olarak nitelendirdiği adımlar 2014'te de devam edecek. Demokratikleşme Paketi'ndeki yasal düzenlemeler seçimlere kadar Meclis'ten geçirilecek. Ayrıca, Alevi ve Roman açılımı için de çalışmalar son aşamasına geldi.

AB SÜRECİ HIZLANIYOR

  2013'ün ikinci yarısında yeniden başlayan AB süreci, 2014'te hızlanacak. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimleriyle yeni müzakere başlıklarının açılması beklenirken, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ankara'ya yapacağı ziyaret, Erdoğan'ın Belçika'ya gerçekleştireceği gezinin rüzgarıyla 2014'ün yeni gelişmelere gebe olduğu belirtiliyor. Vize Muafiyeti Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşmalarıyla ilgili yasal prosedür de bu yıl bitirilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DEVAM

  Çözüm süreci ile ilgili atılan adımlar bu yıl da sürecek. Erdoğan bu yıl önce Bağdat'a, ardından Erbil'e gidecek. BDP'liler ile İmralı arasındaki trafiğin de sürmesi bekleniyor.

SURİYE ANA GÜNDEM

  Suriye'deki gelişmeler, 2014'ün de ana başlıkları arasında yer alacak. Cenevre 2 Konferansı için geri sayım sürerken, Türkiye süreçte aktif rol oynuyor. Beşar Esad'ın gitmesi ve ülkenin bütünlüğünün korunarak seçimlere gidilmesi konusundaki çabasını sürdüren Ankara, bu yıl sonuç almayı öngörüyor.

KOMUŞULARLA AÇILIM

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, kalabalık bir heyetle Ankara'ya gelmesi ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı yapılması öngörülüyor. Ermenistan'ın, Dağlık Karabağ'la ilgili teklifi kabul etmesi halinde sınırların açılması da tarihi adımlardan biri olacak.

 

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.