Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

10 Haziran 2016 Cuma
Hz. Muhammed(sav)'in vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden biri olan Hırka-i Şerif, ramazan boyunca Fatih'teki Hırka-i Şerif Camisi'nde görülebilecek.
Hırka-i Şerifin ziyarete açılması vesilesiyle Hırka-i Şerif Camisi'nin bahçesinde düzenlenen törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
İstanbul Müftüsü Yaran'ın dua okumasının ardından Hırka-i Şerif ziyarete açıldı.
 
Rahmi Yaran, her yıl ramazan ayının ilk cumasında Hazreti Muhammed'in mübarek emanetini görmenin mutluluğunun yaşandığını belirterek, "Onun şefaatine nail olmak için buraya geldik.'' dedi.
 
Veysel Karani'nin 58. kuşak torunu Gülay Köprülü, Hazreti Muhammed'in kutsal emanetini yüzyıllardır korumanın ve bugünlere taşımanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, "Böylesine önemli bir kutsal emanetin yanında olmak çok büyük bir mutluluk, bana çok huzur veriyor. Bu görevi yerine getirdiğim için çok mutluyum. Her yıl artarak devam eden bir ilgi var. Bu, beni ve ailemi daha da mutlu ediyor. İnşallah bizden sonraki kuşaklarda bu görevi titizlikle yerine getirir.''diye konuştu.
 
Hırka-i Şerif'i görmek için caminin kapılarında vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Ziyarete gelen bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
 
Kutsal emanet, hafta içi saat 10.00 ile 18.00 arası, hafta sonu ise 09.00 ile 18.00 arasında görülebilecek. Ziyaretler, arife günü ikindi namazı sonrasına kadar sürecek.
 
Kadir Gecesi ise teravih namazı sonrası sabah 03.30'a kadar ziyaret devam edecek.
 

Hırka-i Şerif'i ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, İETT'nin Ramazan Hattı otobüslerini kullanabilecek. Yaşlı, hamile ve hasta ziyaretçiler, sıra beklemeden refakatçiler eşliğinde Hırka-i Şerif'i görebilecek. 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.