ENGELSİZ EĞİTİM!

10 Aralık 2014 Çarşamba
Esenler Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Ortopedik Engellilere yönelik Fiyografi, Ayna ve Seramik kursları başladı.

Haber Merkezi - Orhan Aydın

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi' nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu kursta Esenler'de yaşayan ortopedik engellilere Fiyografi, Ayna ve Seramik kurs eğitimleri veriliyor.Esenler Ortopedik Engelliler Derneği' nde düzenlenen kursta İstanbul Üniversitesi Yard. Doç. Dr. Süreyya Oskay, Öğr.Grv. Vedat Yanar Sönmez, Öğr.Grv. Kifayet Özkul ve Seramik Öğretmeni Yağmur Kırbaş tarafından verilen eğitimler, Salı Çarşamba ve Pazar Günleri saat 10.00 ile 15:00 arasında veriliyor. İkişer gruplar halinde süren eğitimlerde engellilere farklı el sanatları tekniği kazandırılması düşünülüyor.

Bu çalışmalar onlara gelir kaynağı olacak

Kursa katılan ortopedik engelliler ayda bir kez İstanbul Üniversitesi Tepecik Kampüsüne götürülerek, burada yapılan Fiyografi, Ayna ve Seramik çalışmalarının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklardır.Ulaşım sorunu yaşayan engelli öğrenciler,  Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından sabah evlerinden alınıp kurs bitiminde tekrar evlerine geri bırakılıyor. Yard. Doç. Dr. Süreyya Oskay İle yapmış olduğumuz röportajda '' Öncelikle vermiş olduğu destekten dolayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'ya teşekkür ederim. Bizim buradaki amacımız verdiğimiz Fiyografi, Ayna ve Seramik eğitimleriyle engelli arkadaşlarımıza meslek edindirmeyi ve edindikleri mesleği üretime dönüştürerek kendilerine gelir kaynağı sağlamasını hedeflemekteyiz. Burada yapmış olduğumuz ve yapacağımız çalışmaları 28, 29 ve 30 Aralık' ta İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü' nde düzenleyeceğimiz kermeste satışa çıkarmayı düşünüyoruz.

Arkadaşlarımıza daha farklı meslek kazandıracağız

Yapacağımız satışların gelir kaynağını buradaki kursumuza harcayarak engelli arkadaşlarımıza daha farklı meslekleri kazandıracağız'' dedi. Aile sıcaklığı içerisinde geçen kursta öğrencilere meyve dağıtımı yapılarak son verildi.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.