"Kadını mutfaktan çıkarıp, siyasete dahil ediyoruz."

25 Mart 2015 Çarşamba
AK Parti Esenler İlçe Başkanı Meryem İnat Röportajı..

Kurulduğu 2002 yılından beri AK Parti Esenler İlçe Kadın Kollarında görev yapan ve iki dönemdir de İlçe Başkanlığı görevini sürdüren Meryem İnat ile ‘AK Kadınları’ konuştuk.

Yoğun programında bize ayırdığı zaman için kendilerine teşekkür ediyoruz ve sizi röportajımızla başbaşa bırakıyoruz. 

Sayın İnat, okurlarımıza kendinizden bahsedermisiniz? Siyasete nasıl başladınız? 

1976 Esenler doğumluyum. Siyasete 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile başladım. Sırasıyla da teşkilatın her kademesinde görev yaptım. Sandık yönetimi, mahalle teşkilatı, mahalle başkanlığı, ilçe yönetimi derken 3 yıldır da İlçe Başkanlığı görevini elimden geldiğince yapıyorum. 

“Kadını mutfaktan çıkarıp, siyasete dahil ediyoruz.” 

AK Parti Esenler’de Kadın Kolları’nın kaç üyesi var ve AK Parti’de kadın olmak nasıl?

40 bin’e yakın kadın üyemiz var Esenler’de. AK Parti’de kadın olmak konusuna gelince, yerel olarak baktığımızda, Esenler’de kadın kolları başkanı olmak diğer ilçelere göre daha kolay. Çünkü buradaki kadınlar, hazır asker durumundalar. Bazen öyle konular oluyor ki nasıl izah ederim kadınlara diye düşünürken, sözü açtığımda “Tamam, yaparız.” Cevabını alıyorum. 15 gün sürer diye düşündüğüm işleri, 1 günde bitiriyoruz. Kadınlara görev verildiğinde eğitim seviyesi önemli değil, her şeyi yapıyorlar.

Genel olarak baktığımızda ise en başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan dolayı çok büyük değer görüyorsunuz. Kadınlar, genelde arka planda yer alır ama Recep Tayyip Erdoğan kadına öyle değer verip, ön plana çıkardı ki, kadınların ufku açıldı. Örnek verecek olursak dün mahalle başkanı olan bir üyemiz, bugün meclis üyesi oldu. Kadını mutfaktan çıkarıp siyasete dahil ediyoruz, kadını ve insanı temsil edecek yerlere yerleştiriyoruz. Bunda başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun, Eski İl Başkanımız Özlem Zengin’in katkıları büyüktür.  

“Sadece seçim öncesi değil, 365 gün sahadayız.”

Seçimlere yönelik çalışmalarınız varmı?

Seçim öncesi ana kadememizle ile birlikte verilen görevleri yapacağız ama kadın kolları 365 gün sahadadır. Biz seçimlere yönelik çalışmıyoruz, sürekli arazideyiz. Komşumuzda bir hasta varsa veya yalnız yaşayan bir yaşlı varsa kadın kollarının onun üzerinde sorumluluğu var. 

Çalışmalarımızı oy olarak değil, insana dokunmak olarak düşünüyoruz. Kadınların bu kadar çok davayı sahiplenmesinin sebebi de bu. Merhametimizi ön plana çıkarmayı, anaç bir duyguyla yaklaşmayı seviyoruz. 

Geçen hafta yaşlılar haftasıydı, bir günde 150 tane yaşlımızı ziyaret ettik. Diğer zamanlarda da yine yaşlılarımızı ziyaret edip, temizliği varsa yapıyoruz, faturalarını yatırıyoruz, alışverişini yapıyoruz. Bizim esas amacımız insana dokunmak ve karşılığında yaradandan bir şeyler beklemek. Biz bu iyiliklerimizi yaptıktan sonra, Allah’a havale ediyoruz. Hiçbir şekilde oy pazarlığımız yok. 

Yeni seçilen AK Parti İstanbul İl Başkanı İffet Polat hakkında ne düşünüyorsunuz?

İffet Hanım, henüz başladı ve çok fazla tanımıyoruz. Çok nahif ve hanımefendi birisi. Özlem Hanım’dan farklı olarak sakin, mülayim bir görüntüsü var. Bizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum.

Umut Özkan ve Rümeysa Semiz’in milletvekilliği aday adaylıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Umut Başkanımız ile birlikte 2002 yılından beri beraber çalıştık ve aile gibi olduk. Kadın Kolları yönetiminin hepsini ismi soyismi ile bilir, ne talebimiz olsa yanımızda olurdu. Şimdi yeni bir yolda ve iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. 

Rümeysa Hanım, göreve geldiğinde kadınlar siyasetin çok farkında değillerdi ama Rümeysa Hanım gerçekten teşkilatımıza bir ivme kazandırdı. Cesareti ve duruşu ile bizi güçlendirdi ve Esenler Kadın Kolları’na çok şey kattı. Her ikisi içinde her şeyin çok güzel olacağına inanıyorum. 

Son dönemde artan kadına şiddet olayları hakkında söyleyecekleriniz nelerdir?

Şiddetin kadını, erkeği, çocuğu yok. Son dönemde gözlemlediğimiz kadarı ile kadınlar da erkeklere fiziksel veya duygusal anlamda şiddet uyguluyor. Erkekler de birbirine bakıp özeniyor mu artık kadına karşı şiddet çoğaldı. Biz, genel olarak şiddete karşıyız.

Birde teknolojinin çok ilerlemesi ve herkesin her şeyden haberdar olma durumu var. Yani çocukluğumdan beri çok olay olurdu çevremizde duyardık ama hiçbiri basına yansımazdı, haberi yapılmazdı. Şimdi her şeyi duyar, bilir olduğumuzdan da arttı gibi geliyor olabilir. 

Şiddet olaylarını engellemek için ise olay olmadan önce müdahalede bulunmalıyız. Olay olduktan sonra ceza vermenin çok bir manası yok gibi. Merhamet duygumuzu, ahlaki değerlerimizi kaybettik. Bu yüzden de toplumda şiddet olayları artıyor. Çocuklarımıza ahlaki değerleri hakkıyla öğretirsek eğer bu tür olayların yüksek oranda azalacağını düşünüyorum.

“Oy için değil, dua almak için çalışıyoruz.”

Son olarak Esenler halkı söylemek istediklerinizi alalım?

Ben siyasetle hiçbir ilgim yokken, topluma karşı duyarlı olduğunu düşünüğüm için AK Parti’de siyasete başladım. Kendimden çok Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiğim için bu yola girdim ve çok mutluyum. O kadar çok iyilik yaptık ve o kadar çok insanın duasını aldık ki, AK Parti’nin bu yüzden siyasette çok başarılı olduğunu ve daha iyi yerlere geldiğini düşünüyorum. 

Biz oydan yerine dua almak için çabalıyoruz. Bu hep böyle oldu ve böyle olacak. Yardıma muhtaç bir insan olduğunda Esenler halkı yine AK Parti Kadın Kolları teşkilatını orda görmeye devam edecek. 

 

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.