İBB'den gençlere değerler eğitimi

21 Mart 2017 Salı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından beşinci etabı gerçekleştirilen Futbol Akademi Kampı ve Yetenek Avı Projesi'nin uygulandığı spor tesislerinde Değerler Eğitimi başladı

Doç. Dr. Umut Başoğlu tarafından verilen eğitimlerin ilk hafta programına geleceğin futbolcu adayları ve ailelerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

"Futbol oynamayan çocuk kalmayacak" sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Spor AŞ ve Başakşehir Futbol Kulübü işbirliğinde hayata geçirilen Futbol Akademi Kampı ve Yetenek Avı Projesi'nde beşinci etap çalışmaları başladı.  Proje kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 20 spor tesisi 7 - 15 yaş arası futbolcu adaylarına hizmet verirken projenin her etabında yapılan Değerler Eğitimi de geçtiğimiz hafta sonunda başladı. Eğitimler kapsamında Oryantiring Türkiye Milli Takımlar Baş Antrenörü ve Doç. Dr. Umut Başoğlu geleceğin yıldızları ve aileleri ile bir araya geldi.

EGZERSİZ VE SPORUN FARKLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Florya, Hakkı Başar ve Tevfik Aydeniz Spor Tesisleri ile Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi'nde yapılan eğitimler sırasında sporcuları ve tüm bireyleri yakından ilgilendiren önemli bilgiler verildi. Eğitim sırasında ezgersiz ve spor arasındaki ayrımı yapan Doç. Dr. Umut Başoğlu egzersizin insanın sağlıklı ve kaliteli yaşaması için gerekli olan faaliyetlerin tamamını kapsadığını, sporun ise bunu kurallı hale getirip rekabet ortamına dönüştürdüğünü vurguladı. 

"ÇOCUĞUNUZ HAREKETLİYSE SPORA YÖNLENDİRİN"

Doğru yapılan sporun doğru yönde gelişimi beraberinde getireceğine işaret eden Başoğlu, "Çocuklarımızın dört duvarın içinde kalmalarını engellemek için spor yapmaları gerekiyor, enerji sistemlerini devamı için egzersiz yapmaları, paylaşmayı öğrenmeleri, arkadaş edinebilmeleri için spor yapmaları gerekiyor. Eğer çok hareketlilerse onlar için çok yaramaz ya da hiperaktif  demeyin. Çünkü her hareketli çocuk hiperaktif değildir ve çok hareketli olan çocuk ilaçla yavaşlatılmamalıdır. Çocuğunuz hareket etmek istediği için hareketlidir, o nedenle onu mutlaka spora yönlendirin" diye ailelere tavsiyelerde bulundu.

SAKATLANMALARDA YAPILACAK İLK MÜDAHALE

Doç. Dr. Başoğlu konuşmasında sporun çocuklar için disiplinli bir hayat sağladığına değindi. Gelişimleri için doğru beslenme yöntemlerine de dikkat çeken Başoğlu, olası sakatlanmalar anında dinlenme, buz uygulaması, baskı ve sakatlanan bölgenin kalp seviyesinden yukarı tutulması ile ilk müdahalenin yapılması gerektiğini belirtti.

İLK HAFTA EĞİTİMLERE 2 BİN KİŞİ KATILDI

Aile ve çocuklar arasında doğru iletişiminin, rakibe saygı, fairplay, spor ahlakı ve spor kültürü gibi kavramların da anlatıldığı ve ilk hafta programında yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Değerler Eğitimi 22 Nisan'a kadar projenin uygulandığı tüm spor tesislerinde devam edecek.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.