Bakan Kaya ve milletvekilleri izleyici olarak Silivri'de

31 Mayıs 2017 Çarşamba
"Yurtta Sulh Konseyi" İstanbul yapılanmasını kapsayan İstanbul'daki 'ana darbe davasının görülmesine devam ediliyor
Silivri’de büyük duruşma salonunda yapılan FETÖ’nün 15 Temmuz İstanbul ana darbe davasının ikinci duruşmasına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile Hasan Turan da izleyici olarak katıldı.

İHA'nın haberine göre; FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 9'u firari 15'i tutuklu 24 sanık yer aldığı dosyanın ilk celsesi pazartesi günü görülmüştü. Duruşma savcısı olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve Başsavcı vekili Fatih Karakuş'un görev yaptığı davada mahkeme, davaya katılma taleplerini değerlendirmişti. 

15 Temmuz’un basit bir durum değil, dış güçler eliyle ülkemize açıkça işgal girişimi olduğunu belirten mahkeme başkanı “Eğer burada yargılama yapabiliyorsak cesur şehitlerimizin sayesinde olmuştur. Sizleri anlıyoruz” diyerek şehit yakınlarından savunmalar alınırken sakin olmalarını istedi. Duruşmada daha sonra sanık Erdal Öztürk’ün çapraz sorgusuna geçildi.

“Burada yargılama yapabiliyorsak cesur şehitlerimiz sayesinde”

Duruşmanın başında Mahkeme Başkanı Cem Karaca, Öztürk’ün çapraz sorgusuna geçilmesinden önce, ilk celsede zaman zaman yaşanan gerginliklere değinerek açıklamalarda bulundu. “15 Temmuz basit bir durum değil, dış güçler eliyle ülkemize açıkça işgal girişimiydi” diyen mahkeme başkanı Cem Karaca “Bu girişim başta aziz şehitlerimiz ve gaziler olmak üzere üniformasına leke sürmemiş TSK’nın ve emniyetin kahraman evlatları tarafından püskürtülmüştür. Eğer burada yargılama yapabiliyorsak gerektiğinde vücudunu tankın paletlerine siper edebilmiş cesur şehitlerimizin sayesinde olmuştur. Şehitlerimizin ruhlarını saygıyla anıyoruz, sizleri anlıyoruz” dedi.

“Mahkemenin görevi suçlu ve suçsuzu ayırıp suçluları gerekli şekilde cezalandırmak”

Aziz Türk milleti adına yargılama yapan mahkemenin görevinin suçlu ve suçsuzu ayırıp suçluları gerekli şekilde cezalandırmak olduğunu aktaran mahkeme başkanı Karaca, “Bu bizim hukuki ve ahlaki görevi sorumluluğumuz dışında inancımızın gereğidir. Yargılamanın ilk aşaması da savunmadır. Savunma alınırken yargılama faaliyetleri sırasında dışarıdan yapılacak müdahalelere engel olmak mahkememizin sorumluluğu. Savunmalar sırasında savunmayı kesmek, slogan atmak, alkışlamak gibi durumlar yasaktır. Ben de dahil olmak üzere herkes sırayla konuşmak durumundadır. Buna uyulmadığı taktirde yasanın bana verdiği yetkiye dayanarak gerekli müdahalelerde bulunacağım” diye konuştu.

Şehit yakınlarının oturma talepleri kabul edildi

Mahkeme başkanı daha sonra şehit yakınları ve gazilerin önceki celse ki talepleri doğrultusunda oturma planında ufak bir değişikliğe gidildiğini aktardı. Başkan Karaca, şehit yakınları ve gazilerin talepleri doğrultusunda avukatlar için ayrılan ancak boş bulunan sıralara alındığını aktardı.

Duruşmada daha sonra olası darbede İstanbul sıkıyönetim komutanı olacağı kaydedilen dönemin 3’üncü Kolordu Komutanı Erdal Öztürk’ün çapraz sorgusuna geçildi.

 

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.