Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Artıyor

04 Ocak 2016 Pazartesi
Kentsel dönüşümde kira yardımı 790 liraya çıkıyor
2016 yılında kentsel dönüşümde kira yardımının büyük şehirlerde 790 liraya, nüfusu az şehirlerde 500 liraya çıkması bekleniyor.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 6.5 milyon riskli binanın yıkılacağı kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken, kira yardım miktarı da artıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılanlara 18 ay boyunca kira yardımı uygulaması 2016'da da devam edecek. Star'ın haberine göre ev sahiplerine ilçe, il ve büyükşehirlerde yaklaşık 500 ila 800 Türk Lirası'na yakın bir miktarda kira yardımı yapılacak. İlçe ve nüfusu az olan şehirlerde 2015 yılında 455 liralık yardımın yaklaşık 500 liraya, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise 735 TL olan rakamın da 780-790 liraya çıkması öngörülüyor. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla yardım miktarlarının netleşmesini bekleniyor. 
 
18 aylık yardım
 
Hak sahiplerine ilişkin olarak alınan evrakların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından incelenmesi sonucunda başvurusu uygun görülenlere kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı konut/işyeri maliklerine belirlenen tutarda ve 18 ay boyunca yapılıyor. Konut/işyeri kiracılarına iki aylık kira yardımı (bulunduğu ilin aylık kira yardımı tutarı baz alınarak) tek seferde veriliyor. Konut/işyerinde sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere beş aylık kira yardımı (bulunduğu ilin aylık kira yardımı tutarı baz alınarak) tek seferde veriliyor.
 
İkamet şartı 
 
6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine her yıl alınacak Bakanlık oluruna göre sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılıyor.
 

Çevre Bakanlığı verilerine göre bugüne kadar 100 bin riskli binanın yıkım ve yapımı devam ediyor. 100 bin binada 350 bin daire bulunuyor.  


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.