Hasan Özcan Yazdı - Ücreti Mukabili Geçiniz!!

06 Ocak 2016 Çarşamba
İstanbul'umuzda hem bir Boğaz var hem de yok.
 
Var, Karadeniz'i Marmara ve Akdeniz'e bağlayan dünyanın tek su yolu....
 
 
Hem de gemi trafiği açısından dünyanın en hareketli Boğaz özelliğini taşıyor.
 
Yok, çünkü bu avantajlı konumundan istifade etmek şöyle dursun, kirlilik, kaza riski ve jeopolitik öneminden dolayı askeri hedef olması açısından da siyasal, askeri, mali külfetlere yol açıyor.
 
 
Lozan, akabinde 1936'da imzalanan Montrö sözleşmesi ile olağanüstü kısıtlar hariç (savaş gibi) Türkiye'nin toprakları içinde akıp giden Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarına ciddi sınırlamalar getirildi.
 
Örneğin günde ortalama 250, yılda 90 binin üzerinde yabancı gemi Boğazlardan geçiş yapıyor olmasına rağmen tek bir kuruş geçiş ücreti alma hakkımız bulunmuyor.
 
Oysa ki bu gemiler uluslararası sulara, kara sularımız içine ciddi maliyetlere yol açacak atıklar bırakarak, gözlerimizin içine baka baka çıkıp gidiyorlar.
 
Kızıldeniz ile Akdeniz'i, yani Asya ile Avrupa'yı birleştiren yapay su yolu Süveyş Kanalından günlük ortalama 60, yıllık ise 20.000 civarından gemi geçiş yapıyor.
 
 
Mısır Hükümetinin bu geçişlerden kasasına yılda 6 milyar dolar para giriyor.
 
Türk Boğazlarından geçen gemi sayısı Süveyş'in üç katından da fazla.
 
 
Yıllık kayıp yabancı gemilerin sularımıza bıraktığı maliyeti de göz önüne aldığımızda 20 milyar dolara yaklaşıyor.
 
Bütçeden en çok pay alan 3. bakanlık olan Milli Eğitime ayrılan ödeneğin 2014'de 55 milyar TL olduğunu hatırladığımızda Türkiye'nin böyle bir lütuftan istifade edememesinin maliyetini daha iyi anlamış oluruz.
 
 
Yani Türkiye her yıl Milli Eğitime ayrılan Bütçe kadar bir gelirden yaklaşık 90 yıldır mahrum bırakılmış durumda.
 
Çözüm; Ya, savaşı, yaptırımları, ambargoları, uluslararası toplumdan dışlanmayı, maliyeti getirsinden çok daha büyük olacak bir süreci göze alıp Montrö'yü artık tanımadığımızı ilan edeceğiz, Ya da Boğazlara alternatif bir su yolu inşaa edip, güvenliğimizi, kirliliği, yoğunluğu, buranın artık turizm destinasyon bölgesi olduğunu bahane ederek yabancı gemileri yapılan o geçişe yönlendireceğiz.
 
 
Tabii, ücreti mukabilinde.
 
 
Kanalistanbul'un ekonomik ve stratejik değerini anlamadan mukavemet eden içimizdeki beyinsizlere de bir sus payı düşer elbet.
 
 

Biber gazı nelerine yetmez.? 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.