Sokaklarda Çiğ Süt Satışı Neden Yasaklandı?

12 Nisan 2017 Çarşamba
Sokaklarda çiğ süt satışının yasaklanmasının nedenlerinin en başında sağlık endişeleri geliyor. Çiğ süt içine çamaşır sodası veya hidrojen peroksit katılarak köy sütü diye satılıyor.

Yeni düzenlemede çiğ süt satışının tamamen yasaklanması gibi bir şey söz konusu değil. Kararname yürürlüğe girdikten sonra çiğ süt satışı devam edecek. Ancak bu satışı sadece profesyonel ve yarı profesyonel çiftlikler yapabilecek. 

Çiğ süt ambalaja giriyor

Kararname kapsamında çiğ süte ambalaj zorunluluğu getiriliyor. Yani torbada veya pet şişede süt almak artık mümkün olmayacak. Her üretici sütü özel ambalajlar içinde satmak zorunda. Bu ambalajların üstünde ürünün adı, ne sütü olduğu, üreticinin adı soyadı, ticari unvanı, adresi, hayvancılık numarası, sağım tarihi ve saati, son tüketim tarihi ile "Kullanmadan önce kaynatınız." gibi ibareler yer alacak.

Üretici sadece soğutma yapabilecek

Yeni düzenlemeyle birlikte üretici çiğ sütün üstünde soğutma işleminden başka bir işlem gerçekleştiremeyecek. Yani aldığınız süt yine işlenmemiş olacak. Bu yüzden yeni düzenlemeden sonra da aldığınız çiğ sütü kaynatmayı ihmal etmeyin.

Bakanlık: “Düzenleme fiyatları düşürecek.”

Bakanlık, bu uygulamayla beraber çiğ süt fiyatlarının düşeceğini savunuyor. Bakanlık yetkililerinin altını çizdiği bir diğer husus ise, çiğ sütün sağıldıktan 24 saat sonra tüketiciye ulaşacağı, bu sebeple her vatandaşın taze ve sağlıklı süte erişiminin kolaylaşacağı yönünde.

Endişelerin başında sağlık geliyor

Düzenlemeden beklenen en büyük fayda gıda teröristlerinin sütte yaptığı istismarları durdurması. Vatandaşların çiğ süte ulaşma isteği sahtekarlar tarafından sürekli istismar ediliyor. İçindeki antibiyotik kalıntısı yüzünden markaların almadığı ve kesildiği için kullanılmaması gereken sütler, içlerine çamaşır sodası veya hidrojen peroksit katılarak köy sütü diye satılıyor. Tehlikeler bununla da sınırlı değil.

Çiğ sütten bulaşan hastalıklar korkutuyor

Çiğ sütten bulaşan brucella, tuberkuloz, campylobacter, shigella, e. coli, listeria, salmonella gibi son derece tehlikeli hastalıkların, yeni düzenlemeyle birlikte gelecek denetimlerle ortadan kaldırılması planlanıyor. Ayrıca sütün depolandığı ortam da çeşitli bakteriyel hastalıklara davetiye çıkartıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında yeni düzenlemeyi destekleyen tüketicilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bakanlık yetkilileri küçük üreticilerin yeni düzenlemeyle beraber mağdur edilmeyeceğini belirtiyor.

Uzmanlar çiğ süt konusunda endişeli

Denetimsiz çiğ sütteki tehlikelere dikkat çeken uzmanlar, çiğ süt alınacaksa bilinen ve güvenilen üreticiden alınması konusunda halkı uyarıyor.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.