Çeyrek Asırlık Muhtar

15 Kasım 2011 Salı
 Muhtarlığa 27 yılını adamış bir isim Halil Koca....

Çeyrek asrı muhtarlığa adanmış bir hayat Halil Koca. Onunla Menderes Mahallesini, projeleri, mahallenin ihtiyaçlarını ve yenilikleri konuştuk. 

Mahalle hakkında bilgi verir misiniz?
 
Menderes mahallesi 9 cadde 87 sokaktan oluşan bir mahalledir. Mahallemiz sınırları içerisinde 3 ilköğretim okulu (Öz-De-Bir, Menderes ve Hasip Dinçsoy), 2 camii (Dörtyol-Merkez Camii ve Süt Kardeşler Camii), 3 Sağlık Ocağı (Menderes, Ertuğrul gazi ve 9 no lu sağlık ocakları) 2 özel hastane, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Türkiye? nin ilk ve tek Dijital Kütüphanesi bulunmaktadır. Yaklaşık 40.000 civarında nüfusu olan bir mahalleyiz. En son yapılan seçimlerde 22.520 seçmen sayısına sahiptik. Bu rakamı 2 ile çarparsak ortalama 40.000 ve üzeri nüfus mevcuttur.
 
Menderes mahallesi bulunduğu konum itibariyle Esenlerin merkezinde diyebiliriz. Biraz önce belirttiğim gibi, mahallemizde halkın isteklerine karşılık verebilecek devlet veya özel kurumların bulunması da göz önüne alınırsa şanslı bir mahalleyiz. Şükürler olsun ki eskiye nazaran suç oranları da mahallemizde oldukça düşüktür. Zaten gerekli kurumlar, Emniyet, Kaymakamlık ve Belediyemiz eksiksiz diyebilecek kadar çalışmalarını yapmaktadırlar.
 
 
27 yıllık Görev süreniz İçerisinde Mahallenizin Kazanımları Nelerdir?
 
            1984 yılından bu yana bir çok çalışmalar, değişiklikler oldu tabi ki. Bunları kısaca fazla açmadan şöyle söyleyebilirim. Altyapı, eğitim, sağlık vb. gibi pek çok alanda mahallemizin kazanımları oldu ve olmaya da devam ediyor.
 
            En son yenilik olarak bilindiği üzere mahallemize, Hükümet Konağı, Semt parkı, 60 derslikli son teknolojinin kullanılacağı modern bir okul, Metro İstasyonu ve bu istasyonun üzerinde bir lise projesi var. Allah izin verirse bunlar faaliyete geçtiği zaman mahallemiz açısından kazanımlar çok büyük olacaktır.
 
Hükümet Konağı ve Metro istasyonu hakkında biraz bilgi verir misiniz?
 
            Bilindiği üzere Metro istasyonu uzun zamandır devam ediyor. Bildiğim kadarıyla şu an Ulaşım A.Ş. kendi çalışmaları sürdürüyor. Daha öncesinde taşeron şirket üstlenmişti ve aksaklıklar, duraklamalar yaşanıyordu gördüğümüz kadarıyla. İnşallah en kısa sürede hizmete girer. Hükümet Konağı da Sayın Kaymakamımız Nazım MADENOĞLU ve Belediye Başkanımız M. Tevfik GÖKSU? nun ısrarlı ve sıkı çalışmaları sonucunda mahalle sınırlarımız içerisinde kalan Çinçin Deresi?ndeki 3 bin 88 metrekarelik alana yapılacak. Bilindiği gibi Esenler Kaymakamlığı 17 yıldır 3 farklı binada kiracı olarak hizmet verdi. İster istemez vatandaşa yansıyan aksaklıklarda olmuştur. Nasip olursa bu projeler hizmete geçtikleri zaman mahalle sakinlerimiz başta olmak üzere tüm Esenler sakinlerine olumlu yansıyacaktır. Ben bu yapılan ve yapılacak olan hizmetlerde en büyük pay sahibi olan Kaymakamımız Sayın Nazım MADENOĞLU VE Belediye Başkanımız Sayın M. Tevfik GÖKSU? ya şahsım ve mahalle sakinlerimiz adına teşekkür ediyorum. 
 
Mahallenizin En Öncelikli İhtiyacı Nedir?
 
            Mahallemiz diğer mahallere oranla daha şanslı ama muhtarlık hizmet binası ve çocukların ve ailelerinin rahatça vakit geçirebileceği bir park alanımız yok. Ama semt parkı faaliyete geçtiği zaman bu sorun ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda bu parkın içerisinde bir hizmet binasının da olacağını biliyoruz ve şu an diğer mahallelerde de çalışması süren elektrik kablolarının yer altına alınma çalışmaları var. Mahallemize sıra geldiğinde bu sorunda ortadan kalkacaktır.
 
Okuma Yazma seferberliği ve Kardeş Aile Projesi çalışmaları hakkında çalışmalarınız nelerdir?
 
            Sayın Kaymakamımız bu konular üzerinde çok durmaktadırlar ve biz muhtarlar olarak gerekleri çalışmaları ve desteği elimizden geldiği kadarıyla kendisine vermekteyiz. Okuma yazma bilmeyen aileler gerek muhtarlıklar gerekse okullar ve diğer kurumlar tarafında tespit edilerek Halk eğitim müdürlüğüne bildirilmektedir. Muhtarlıklar olarak okullarla koordineli çalışarak tespit edilen bu kişilerle görüşüp, kurslara katılmaları konusunda çaba sarf edilmektedir. Kardeş Aile Projesi ise Sayın Kaymakamımızın öncülüğünde çalışmaları devam etmektedir.
 
Son olarak bir mesajınız var mı?
 
            Öncelikle benim için güzel sohbetti. Esenlerde Son haber Gazetesi olarak sizlere teşekkür ediyorum. Buraya kadar zahmet edip bizleri dinlediniz. Başarılarınız devamını diliyorum.
 
Esenlerde Son Haber Gazetesi
Röportaj: Serdar ERGİN

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.