Esenler'de 3 mahallede planlar hazır, taşınıyor..

09 Mayıs 2018 Çarşamba
Esenler'de rezerv alanında kalan Oruç Reis Mahallesi'ndeki 10 bin metrekarelik, Tuna Mahallesi'nde 19 bin metrekarelik, Çifte Havuzlar Mahallesi'nde 95 bin metrekarelik alanın imar planları askıya çık
Esenler’de yaklaşık 1.9 milyon metrekarelik Metris Kışlası arazisinde 2015 yılında başlayan planlama sürecinde sona gelindi.
 
Beklenen büyük İstanbul depreminde güvensiz yapı stoku nedeniyle en çok hasar göreceği tahmin edilen ilçelerin başında gelen Esenler'de mevcut riskli yapıların transferini sağlamak için 2015 yılında Metris, Topkule ve Baştabya Kışlalarının bulunduğu askeri alanlar “Rezerv Yapı Alanı” ilan edildi. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında protokoller imzalandı. Protokollere göre  Milli Savunma Bakanlığı’na ait askeri kışlaların, inşası çalışmaların tamamlanması sonrasında askeri birlikler ilçe sınırları dışındaki yeni askeri kışlalara transfer edilecekti.  Askeri birliklerin transferi gerçekleştikten sonra öncelikli olarak Esenler genelinde bulunan imar sorunlu, yenilenemeyen, riskli ve taşınması gereken yapılarda ikamet eden hak sahiplerinin rezerv alanına transferi sağlanacaktı. Protokol gereği askeri alanların Esenler Belediyesi'ne devri gerçekleştirildi ve kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.
 
191 HEKTARLIK KAMU ARAZİSİ 
 

Askeri alandan çıkarılan rezerv alanı için imar planı ve tasarım çalışmaları da tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 7 Mayıs 2018 günü “Esenler Güney Rezerv Alanına” ilişkin imar planlarını hazırlayarak  askıya çıkardı. Plan raporuna göre imara açılan askeri alanların toplam alanı 191 hektar yani 1 milyon 910 bin metrekare. Parsellerin mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Belediyesi ve Maliye Hazinesi'ne ait. 

YÜZDE 70'İ GÜVENSİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan imar planlarına göre hektar başına 700 kişinin yaşadığı İstanbul’un en yoğun ilçelerinden biri olan Esenler’deki yapı stokunun yüzde 70’inin riskli ve güvensiz yapılardan oluştuğu ve ilçenin depremde ciddi zarar göreceği vurgulanıyor. Beklenen İstanbul depremine yönelik başlayan kentsel dönüşüm çalışmasında ilk olarak 2015’te Baştabya, Topkule ve Metris kışlalarının bulunduğu askeri alanlar, ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan edildi. Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi 2015 ile 2017 yılları arasında protokoller imzaladı. Askeri kışlaların şehir dışına taşınmasıyla kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Güvensiz ve riskli binalarda yaşayan hak sahibi vatandaşlar bu bölgeye yapılacak yeni konutlara taşınacak. 

MÜLKİYETİ KAMUDA

Bakanlık tarafından 7 Mayıs’ta açıklanan imar planlarına göre imara açılacak 191 hektarlık alanın tamamının mülkiyeti kamu kurumlarında bulunuyor. Rezerv alanındaki parselleri büyük çoğunluğunun mülkiyeti yapılan protokoller gereği Esenler Belediyesi, bir kısmı Maliye Hazinesi, küçük bir bölümü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerinin kesişim noktasındaki alanda sağlık tesisleri, adalet sarayı, yükseköğretim alanı, depolama alanları bulunacak. Rezerv alanının yaklaşık yüzde 10’una parklar yapılacak. Yüzde 10’luk bir bölüm ise rekreasyon alanı olarak yeşil alana ayrılacak. Alanda bisiklet yolları da bulunacak.

25 BİN KİŞİ YAŞAYACAK

Esenlerdeki riskli yapı stokunun transfer edilebileceği Rezerv Yapı Alanı’nda yer alacak ticaret, turizm ve konut alanlarında kişi başına düşen inşaat alanı 30 metrekare olarak hesaplandı. Planlama alanında 25 bin 290 kişinin yaşaması hedefleniyor. Plana göre şu anda ilçede hektar başına 700 olan nüfus yoğunluğu ise 495 kişiye düşürülecek. Yapılacak binaların 2 ile 12 kat arasında değiştiği alanın yüzde 23.1’ine konut, yüzde 5,52’sine turizm ve ticaret yapıları inşa edilecek.

CEZAEVİ ADLİYE OLACAK

Doğu-batı yönünde taban genişliği yaklaşık 1 km., kuzey-güney yönünde tepe yüksekliği yaklaşık 2 km. olan üçgen formundaki alanın tepe noktasında önemli bir değişim yaşanacak. Üçgenin tepesinde yer alan ve artık şehir içinde kalan 142 dönümlük araziye sahip Metris Cezaevi’nin yerine ise yeni Esenler Adalet Sarayı yapılacak. Daha önce yıkılan Bayrampaşa Cezaevi’nin yerine de şu anda 2 bin 300 konut ve 300 yataklı devlet hastanesi yapılıyor. 

PARK ALANI YÜZDE 9.94

İçerisinde Metris Kışlası ve kışlaya ait yapı ve müştemilatların bulunduğu parsellerde  şehir parkı, sağlık tesisleri, adalet sarayı, yükseköğretim alanı, triyaj (depolama) alanları ile kent bütününe hizmet edecek donatı alanları yer alacak.  Alanın yüzde 9.94'ü park, yüzde 1.25'i pasif yeşil alan, yüzde 10.01'i rekreasyon alanı olarak ayrıldı.

3 MAHALLENİN PLANI DA HAZIR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler'de rezerv alanında kalan Oruç Reis Mahallesi'ndeki 10 bin metrekarelik, Tuna Mahallesi'nde 19 bin metrekarelik, Çifte Havuzlar Mahallesi'nde 95 bin metrekarelik alanın da imar planlarını aynı anda hazırlayarak askıya çıkardı.


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.