Oğul'un Tek Bir İsteği Var!

11 Haziran 2015 Perşembe
Esenler'in bedensel engelli ses sanatçısı Mustafa Oğul, engellilerin yaşadıkları zorlukları değinerek, "Herşeyi devletten beklememek gerekiyor, Esenlerliler de elini taşın altına koymalı" dedi.

Esenler’in bedensel engelli ses sanatçısı Mustafa Oğul, engellilerin yaşamı ile ilgili zorlukları gazetemize anlattı. Oğul, Esenler’de idarecilerin kendilerini bir engelli yakınından daha fazla dinlediğini ve anladığını belirtti ve ekledi ; “Sadece idarecilerle bitmiyor, Esenler hatta İstanbul halkı da elini taşın altına koymalı” dedi. 

ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

Öncelikle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri çercevesinde Göktürk Piknik alanında verdiği konsere değinen Oğul, “O gün halkın da yoğun olarak katıldığı muazzam bir konser oldu. Bu etkinlikte bize destek olan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal’a, çok güzel ses sistemlerini oraya kurduran Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya, bize her zaman bir ağabey, bir baba gibi destek olan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bayram Ercan’a ve yine desteğiyle her zaman yanımızda olan Sosyal Hizmetler Müdürü Özcan Hamza’ya teşekkür ediyorum.”dedi.

Engellilerin bu tip faaliyetlerde bulunmasıyla engellerin unutulacağını savunan Oğul, “İnsan bedensel engelli olabilir ve yeter ki ruhu, kalbi engelli olmasın. Engelli insanlar bayağı zorluk çekiyor fakat böyle güzel faaliyetler olduğunda engelli vatandaşlar, engelli olduğunu bir an olsun unutuyor.”şeklinde konuştu. 

VATANDAŞ DA DİKKAT ETMELİ

Esenler’de sadece idarecilerin değil, halkın da engellilere karşı daha hassasiyetle yaklaşmasını belirten Oğul, “Bizler Allah’ın meyveleriyiz. Bizlere karşı biraz daha hassasiyetle davranılmasını istiyoruz. Belediyemiz geniş kaldırımlar yapmış görme engellileri düşünerek ama adam gidiyor arabasını park ediyor. Daha sonra iki koltuk değneği ile yolda yürürken, elinde cep telefonu ile vatandaş geliyor bana çarpıyor. Biraz daha bize özen göstermelerini düşünüyorum.”şeklinde konuştu. 

ESENLER HALKI BİZE SAHİP ÇIKMALI

Engellilerin de geçim dertlerini olduğunu belirten Oğul, “Bizim masraflarımız normal bir vatandaşa göre daha fazla. Sağlıklı bir insan bir ayakkabıyı 2 yıl giyiyorsa, biz 4 ay giyebiliyoruz. Dolayısıyla, bizim de geçim dertlerimiz oluyor. İnsan kardeşinden bile bir şey isterken zorlanıyor. Esenler’de hiç mi nişan, düğün, piknik programı olmuyor? Biz hakkımız olmayan bir parayı zaten istemeyiz. Bize de şans verilebilir. Esenler halkı her anlamda bize sahip çıkmalıdır diye düşünüyorum. Bir faaliyet düzenleniyor ve engelliler çağırılmıyor. Bize balık vermek değil de, balık tutmasını öğretmek gerekir. ” şeklinde konuştu.

ENGELLİ DERNEKLERİNE SİTEM

Esenler’deki engelli derneklerine de sitemde bulunan Oğul, “Esenler’deki engelli dernek başkanlarına gelince herkes gücü yettiğince bir şey yapmaya çalışıyor ama maalesef engelliler arasında kenetlenme yok. Bu içimizi burkuyor. Bugün o kadar yoğun olmalarına rağmen Esenler Kaymakamı’ndan veya İlçe Milli Eğitim Müdürü’nden randevu alıp veya kapılarını çalıp 45 dakika 1 saat konuşabiliyorken, derdinizi anlatabiliyorken, bir engelli organizasyonu ile konuşamıyorsun hatta dışlanıyorsun.”dedi. 

Engellilerin dertlerini dile getirmelerine fırsat verdiği için gazetemize de teşekkür eden Mustafa Oğul, son olarak ricasını yineledi ; “Biz Allah’ın meyvesiyiz, Esenler halkı bize sahip çıkmalıdır ve şans vermelidir.” 

 

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.