Engelliler Esenler'de Buluştu

16 Ekim 2014 Perşembe
Esenler Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ''Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü'' dolayısıyla 14 - 15 Ekim tarihlerinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Esenler Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM), Biruni Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Türkiye Beyazay Derneği'nin katkılarıyla “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.  Etkinlikler, 14 – 15 Ekim tarihlerinde Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER

Görme engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak, görme engelli bireylerin toplumla kaynaşmalarını sağlamak ve görme engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikler, Psikolog Nalan Rakipoğlu ve Psikolog Gülsüme Şenocak'ın  “Görme Engelli Ailelerine Psikolojik Destek Semineri” ile başladı.  Avukat Adile Ünal ve Avukat Fatma Tokaç’ın “Görme Engelli Ailelerine Sosyal ve Yasal Haklar Semineri” ile devam etti. Etkinliklerin ilk günü, Görme Engelliler Arası Beyaz Baston Kullanma, Goalball ve Halk Müziği Yarışmaları ile son buldu. Etkinliklerde görme engelliler arası düzenlen yarışmalar renkli görüntülere sahne olurken, görme engelliler de yarışmalarda tüm hünerlerini sergilediler.

GELECEĞİ KONUŞULDU

Etkinliklerin ikinci gününde ise, “Görme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı” 4 ayrı grup çalışması ile gerçekleştirildi. Birinci Grup İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzman Dr. Ömer Akçağıl’ın başkanlığında “Tanı, Tedavi”, İkinci Grup İBB Engelliler Müdürlüğü Danışmanı Ali Kaymak’ın başkanlığında “Eğitim-İstihdam”, Üçüncü Grup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay’ın başkanlığında “Toplumla Bütünleşme”, Dördüncü Grup ise İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Göksenin İnalhan’ın başkanlığında “Erişilebilirlik – Ulaşılabilirlik” konuları üzerine çalışma yapıldı.

Etkinliklerin ikinci gününde, yarışmalarda başarı gösteren görme engelli vatandaşlara ödülleri düzenlenen ödül töreni ile verildi.

Yarışmalarda dereceye girenler şöyle:

TÜRK HALK MÜZİĞİ YARIŞMASI

Ali Mizrak   Kücükcekmece Isem

Bekir Bera Aydın  Beyoğlu Görme Engelliler Birimi

Zafer Çakmak    Bağcılar Eng. Sarayı

BEYAZ BASTON YARIŞMASI

Birinciler;

1-Muzaffer Bakan    Esenler Isem

2-Melek Nur  Çiftci     Beylikdüzü İsem

3-Muhammed Karakuş     Aile Sosyal Politikalar  6 Nokta Görme Eng.Rehabilitasyon          Sariyer

4-Elif Çelik                         Aile Sosyal Politikalar  6 Nokta Görme Eng. Rehabilitasyon      Sariyer

İkinciler;

1-Emirhan Öğün    Şişli  Isem

2-Şahin Öztürk   Aile Bakanliği 6 Nokta Görme Eng.Rehabilitasyon  Merkezi  Sariyer

Üçüncüler;

1-İskender Memiş

2-Ömer Taha Aydin

GOOLBOL  TURNUVASI

Meb.Kilyos Veysel Vardal Görme Eng.Okulu

Meb.Üsküdar Türkan  Sabanci Görme Eng .Okulu 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.