Engellerini Atlarla Aşıyorlar

02 Mayıs 2014 Cuma
Esenler?de yaşayan engelli çocuklar, engellerini hipoterapi yani atlı terapi ile aşıyorlar.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü, ilçede yaşayan engelli çocukları, Sarıyer’de bulunan Tulya Kurtulan Binicilik Akademisi’ne götürdü. Engellerini aşabilmek için hipoterapi yani atlı terapi alan çocuklar, ilk kez ata binmenin de heyecanını yaşadılar.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi (İSEM)’nin hayata geçirdiği bu proje ile çocukların engellerini doğa ile iç içe ve insanlarla iletişimi iyi olan atların üstünde aşmaları hedefleniyor. Projeye destek veren Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü de, ilçede yaşayan ve yaşları 7 ile 14 arasında değişen 12 engelli çocuğu anneleri ile birlikte, 6 hafta boyunca her Çarşamba günü hipoterapiye gönderiyor. 12 kişilik ilk grubun hipoterapi almalarının ardından ikinci 12 kişilik grup da 6 haftalık eğitimlere başlayacak.


İLK KEZ AT BİNDİLER

Çocuklar, proje kapsamında ilk terapilerini almak üzere Esenler Engelliler Merkezi (ESENKOM) Sorumlusu Rabia Temizkan ile birlikte Belediye’nin tahsis ettiği araçlarla Sarıyer’de bulunan Tulya Kurtulan Binicilik Akademisi’ne doğru yola koyuldu. Akademi’de, antrenörler ve fizyoterapistler eşliğinde ilk kez ata binmenin heyecanını yaşayan çocuklar, gruplar hâlinde, yarım saatlik bir eğitimden geçtiler. Terapiye alışma sürecini başarıyla atlatan çocuklar, sevinçlerini de anneleriyle paylaştılar. Terapinin ardından müdürlük ekipleri çocuklara hediyeler dağıttı.


ENGELLERİNİ AŞIYORLAR

Eğitimler kapsamında ince motor becerileri gelişmeyenlerden epilepsi hastalarına ve hiperaktivite problemleri yaşayanlara kadar çok sayıda çocuk hipoterapi alıyor. Günden güne engellerini aşmaya başlayan çocuklar, farklı bir deneyim ve heyecan yaşamanın mutluluğu ile ilk terapinin ardından Belediye’nin tahsis ettiği araçlarla Esenler’e geri döndüler.  

- See more at: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.esenlerdesonhaber.net/engelliler/engellerini_atlarla_asiyorlar_n6308_.html#sthash.5U9Fuam8.dpuf


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.