Bir Gün Değil Her Gün Engelli

13 Mayıs 2014 Salı
Dünya Engelliler Haftası, her yıl olduğu gibi Esenler'de büyük bir coşkuyla kutlandı.

 Dünya Engelliler Haftası,  tüm yurtta olduğu gibi Esenler’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. 10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler,  kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza, Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Süleyman Kahveci, mahalle muhtarları, Esenler’deki engelli derneklerinin başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda engelli katıldı. Yürüyüşün ardından Esenler Engelli Dernekleri, Dörtyol Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunup çelenk bıraktı. Daha sonra program, Esenler Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Engelliler Haftası Kutlama programı ile devam etti.

 

365 GÜN YANINIZDAYIZ

Menderes Orta Okulu'nda düzenlenen programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, sadece engelli ve ailelerinin değil, tüm insanların engelli vatandaşlarla dertlenmesi gerektiğini belirterek, "Esenler Belediyesi olarak, sadece Mayıs ayının ilk haftası değil, yılın 365 günü engelli kardeşlerimizin yanındayız. Onların her türlü sorunlarında yanlarındayız. Türkiye'de 8 milyon, Esenler'de ise 4 bin engelli yaşamaktadır. İlçemizdeki engellilerin problemlerini Esenler Engelliler Koordinasyon Merkezi (ESENKOM) ile çözüyoruz. Engellilerimiz ESENKOM ile sosyal ve kültürel etkinliklerden faydalanabiliyorlar" dedi.

 

BİRBİRİMİZİ ANLAYABİLMELİYİZ

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ise Esenler Kaymakamlığı olarak, düzenledikleri program ile empati kurmayı amaçladıklarını söyleyerek, "Engelli haftasında düzenlenen bu programı karşılıklı birbirimizi anlayabilmemiz için gerçekleştiriyoruz. Engelli ailesi olmak nedir? Problemleri nedir? Empati kurmak ve bu konulara dikkat çekmek için bir aradayız. Dernekler de engellilerimizin dertleriyle ilgilenmesi, devletin işini kolaylaştırıyor. Kimse derneğe üye olmak zorunda değil. Ancak dernekler, ortak dertlere dikkat çekmek için lazımdır. Yeni Hükümet Konağımız açılınca, bir panel düzenlemek istiyoruz. Bu konularda size faydalı bilgiler vermek istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

AKÜLÜ SANDALYE DAĞITILDI

Protokol konuşmalarının ardından program, Esenler Kaymakamlığı tarafından engellilere yönelik bilgilendirici sinevizyon gösterisi ile devam etti. Engelli öğrencilerin çeşitli gösteriler de yaptığı program, Kaymakamlık tarafından 10 engelliye akülü sandalye hediye edilmesiyle sona erdi.

 


Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.